Savaş ve Müzik: ‘Syrian Metal Is War’ Belgeseli Youtube Üzerinden Yayımlandı

‘Syrian Metal Is War’, heavy metal müziğin bölgedeki gelişimi kadar müzisyenin yaşadıklarına ve ruh haline de ışık tutuyor.

Monzer Darwish tarafından 2013 yılında Suriye’deki iç savaş sırasında oluşan fikir bir belgesel filme dönüştü. Savaş yıllarında Suriye heavy metal’ini keşfeden yapımcı Darwish,  ‘Syrian Metal Is War’ adlı belgeselde Suriye’deki Heavy Metal müziğin serüvenini anlattı.

Cep telefonu ve DSLR kamera ile çekilen belgeselde, Suriye’deki savaşın müziğe ve müzisyene etkisine odaklanılıyor. ‘Syrian Metal Is War’, heavy metal müziğin bölgedeki gelişimi kadar müzisyenin yaşadıklarına ve ruh haline de ışık tutuyor. Modern zamanların en kötü insani krizlerinden birinin ortasında bombalı saldırılardan zorunlu askerlik hizmetine kadar Suriyeli müzisyenlerin hayat şartları, yaklaşık bir buçuk saatlik belgeselde kendine yer buluyor.

Güvenlik endişeleri nedeniyle filmden çok sayıda kareyi çıkartmak durumunda kalan Monzer Darwish, hazırladığı belgesel hakkında şu açıklamada bulunuyor:

“Suriye’deki savaş bölgeleri şu intikam kültürüne sahip – eğer düşmanınızı öldüremezseniz, sevdiklerini öldürün. Bunun, savaşın bu kadar kısa bir sürede nasıl kötüleştiğini gösterdiğini düşünüyorum.”

Belgeselin tamamı:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.