Savaşın Getirdiği “Molozlar Arasındaki Hayalperestler” / Ali El-Cibali

Savaş, 21.yüzyıl dünyasında haberlerde yoğun olarak karşılaştığımız ana tema; üzerine türlü fikir akımları oluşturulan, uluslararası ilişkiler teorilerine göre farklı yorumlanan bir akademik terim. Paranın ve gücün egemen olduğu bu çağda birine göre kötü olan bir şey, diğerine göre olmayabilir. Çocukların mutlu uyanamadığı , farkındalıkların yok olmaya yüz tuttuğu bir devirde yaşıyoruz. Fakat bazılarımız var ki bu farkındalıkları gün yüzüne çıkarmak için olumsuzluklardan da pozitif anlar yaratıyor. Filistinli sanatçı Ali el-Cibali de onlardan biri.

Ali-el-Cibali

Ali el- Cibali, İsrail’in 2014 yılında Filistin’e düzenlediği saldırı sonrası büyük zarar gören bina ve yapıların duvarlarını sergi alanı olarak kullanıyor. Sergisine “ Molozlar Arasındaki Hayalperestler” adını veren sanatçı, amacının İsrail’in saldırılarına karşı dünyaya bir mesaj vermek olduğunu söylüyor. Sergisiyle başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere, Filistin halkının kederine ve yaşadıklarına tercüman olup; savaşın tüm gerçeklerini ve karanlık taraflarını gözler önüne seriyor.

Ali-el-Cibali

Sergide dördü duvara çizilmiş ve  altı tanesi yağlı boya ile resmedilmiş toplam on adet eser bulunuyor. Her bir eser, yaşanan acıları ve korkuları tüm çıplaklığıyla bizlere hissettiriyor.

Ali-el-Cibali

Her bir yapıtında toplumsal ve evrensel mesajlar verme amacı taşıyan Ali el Cibali, savaş ortamından, molozlardan bir sanat yaratarak farkındalığı yaratmış gözüküyor. Fakat, asıl önemli olan bu savaşların tamamen bitmesi. Peki, bu ne kadar mümkün…?

Ali-el-CibaliAli-el-CibaliAli-el-Cibali

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.