fbpx

Savaşın İçinde Kadın Olmak / ‘Sabır Taşı’ (The Patience Stone)

‘The Patience Stone’ ile yönetmen Atiq Rahimi’nin gözünden savaşın içindeki Afganistan’dayız.

Peki kolay mıdır savaşın içindeki Afganistan’da kadın olabilmek? Savaşın içinde kadın olabilmek? Ortadoğu’da kadın olabilmek? Kolay mıdır kadın olabilmek? Yüz on iki dakikada başroldeki Golshifteh Farahani bu sorulara yanıt verebilir.

Yıkık bir kentin arasında nefes almaya çalışan bir kadın ve onun boğuk sesiyle çektiği tespihler ve ettiği duaların yerini alacak olan itirafları toplumda kadının yerini tekrar sorgulamamıza sebep olacaktır.

Bitkisel hayata giren on yıllık kocasını yaşatma mücadelesi verirken iki küçük kızını da düşünmelidir. On yıllık evliliği boyunca kocası ile hiçbir paylaşımı bulunmayan bu kadın ona baktığı süre zarfında onunla konuştuğunu fark eder. Bu konuşmalar, kendisini sadece bir parça et olarak gören kocasına boğuk sesinden kendi deyişi ile bir kadının kocasına asla söyleyemeyeceği cümlelere dönüşür.

”-Başkalarına anlatmaya cesaret edemediğin ne varsa, taşa söyle, onunla konuş. O bütün sırlarını dinler. Bunun anlamı çok büyüktür. Ama bir gün taş kırılıp parçalara ayrılırsa, işte o gün yaratıcılığın serbest kalır ve bütün ıstıraplarından kurtulursun…”

Çocukluğunu, bastırmak zorunda kaldığı arzularını, yalnızlığını, yaşayabilmek için yaptıklarını artık sabır taşı olan kocasına anlatır. Bunu yaparken evi basan genç bir asker ile yakınlık kurarak belki de ilk defa kadın olduğunu hissetmiştir. Bu kaybolmaya yüz tutan bir sesin dönüşümüdür. Tıpkı minik bir tırtılın kelebeğe dönüşmesi gibi…

”-Asla bir fahişenin ırzına geçmezler. Bir bakireye tecavüz etmek, işte bu onlar için gururdur.”

Golshifteh Farahani işte bu yüz on iki dakikalık zaman diliminde belki yüz binlerce kadının boğuk sesi oluyor. Ve biz tekrar şu yüz on iki dakikada yıkıma, acıya, zulme rağmen hala yaşama cesaretleri ile kadınların aslında ne kadar güçlü ve cesur olduklarını görebiliyoruz bu coğrafya içinde…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.