Savaşmayın, Çalın!

Hiçbir nedenin sonucu savaş olamaz. Doğanın eşsiz senfonisini bozma uğruna yaptıklarımıza her geçen gün bir yenisini eklemekteyiz maalesef. Aslen bu orkestraya ait olduğumuz halde nasıl soyutlayabildik kendimizi bu kadar, şaşılacak şey doğrusu. Sadece ‘insan’ olduğumuz için yaptıklarımız yetmiyormuş gibi bir de silahlar ürettik. Tahtadan, demirden ve daha bir sürü maddeden nice güzel şeyler yapmak varken biz, silah yapmayı tercih ettik.

Pedro Reyes, silahlanmanın her türlüsüne karşı durmaya çalışan ve gerçekleştirdiği projeler ile “Savaşa hayır! “ diyebilmiş bir sanatçı. Milli savunmaya ayrılan bütçelerin haddinden fazla olduğuna dem vuran Reyes, herkesin savaşa ve silahlanmaya karşı olduğunu iddia ettiği dünyada bu amaç uğruna ciddi bir adım attı. Bu bütçelerle silahlanmadan başka yapılabilecek şeylerin bilincine varılması adına muhteşem bir projeye imza attı.

Picture by Daniel Hambury. .25/3/13.Mexican artist Pedro Reyes with machine-gun musical instruments.

Neler mi yaptı Meksikalı sanatçı?

Bireysel silahlanmaya “hayır” diyen birçok insanın bağışladığı silahları eritip kürek yaptı. Evet kürek yaptı, yanlış okumadınız. Gönüllüler ise bu küreklerle gidip yeryüzünde yaşadığımızı kanıtladığımız pek çok yere ağaç diktiler.

Bir diğer projesi ise çok daha takdir edilesi. “Disarm” adını verdiği bu projede silahlarla müzik yapıyor. Çünkü silahların can almadığı aksine notalara can verdiği bir ütopya istiyor Pedro Reyes. Verdiği konserlerle oldukça fazla destek toplayan Reyes’a en büyük desteği de INTEL firması sağlıyor.

Bizler de savaşın olmadığı; barışın, huzurun ve sanatın sönmeyen alevleri ile aydınlanan bir dünya istiyoruz. İşte sizlere Pedro Reyes’in “Disarm” adlı projesi:

pedro-reyes-2

pedro-reyes-4

pedro-reyes-5

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.