fbpx

Savaştan Kaçan Suriyeli Oyunculardan ‘Martıların Bitmemiş Filmi’

Suriye’deki savaştan kaçan profesyonel oyuncular, Türkiye’de ilk kez bir tiyatro oyunu sahneleyecek.

Suriyeli dramaturg ve oyuncular tarafından sahneye konacak oyunda kendi yaşamlarındaki deneyimler yer alacak. Hem Türk hem Suriyeli seyircinin izleyebilmesi için Türkçe ve Arapça oynanacak olan ‘Martıların Bitmemiş Filmi’, İstanbul’da yaşayan Suriyeli Dramaturg Vasim el Şarki tarafından kaleme alınmış ve Suriyeli oyuncuların İstanbul’daki gerçek deneyimlerini yansıtıyor.

Oyunun dramaturgu ve yönetmeni Vasim el Şarki, Şam Yüksek Sanatlar Enstitüsü tiyatro bölümünden mezun olup Şam Opera Evi’nde dramaturg olarak çalışmış ve çok sayıda tiyatro oyununa imza atmış. Savaş sonrası Türkiye’ye kaçan El Şarki, bir süre Gaziantep’te Suriyeliler tarafından kurulan bir radyoda çalışmış ve sonrasında İstanbul’a gelmiş. Kendi göç hikayesini Hürriyet’ten İpek Yezdani’nin haberinde kısaca bu şekilde anlatan El Şarki, oyun hakkında ise şu ifadelerde bulunuyor:

Türkiye’de yaklaşık üç milyon Suriyeli var ve sürekli Suriyeli mültecilerin yol açtığı sosyal problemlerden bahsediliyor. Ancak kimse bu Suriyelilerin nasıl geçindiğinden bahsetmiyor. Suriyeli mültecilerin maalesef çoğu fabrikalarda kayıt dışı olarak ve asgari ücretin bile altında çalıştırılıyor. Biz tiyatrocuyuz ama geçinmek için başka işler yapmak zorundayız. Oyunda da bizim gibi Suriyelilerin çektiği zorlukları işlemek istedik. Türkiye’deki Suriyelilerin gerçek yaşamlarından yola çıkarak kolektif bir şekilde oyunu ortaya çıkardık.

Amacının aynı zamanda klişeleri de yıkmak olduğunu belirten El Şarkı sözlerine şöyle devam ediyor:

Aslında sizlerden o kadar da farklı değiliz, aramızda üniversite mezunu da var, ilkokul mezunu da. Özellikle İstanbul’da yaşayan diğer herkesle ortak problemlerimiz var, İstanbul zor ve pahalı bir şehir, bu durum sadece Suriyeliler için değil, burada yaşayan Türkler için de geçerli.”

Oyun yarın akşam Önder Babat Kültür Merkezi’nde seyirciyle buluşacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.