Seda Şenkal Öç

Ben Seda Şenkal Öç. 1995, İstanbul doğumluyum. Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Finans ve Muhasebe bölümünden mezunum. Şu anda Kocaeli Üniversitesi’nde Vergi Uygulamaları ve Muhasebe bölümü öğrencisiyim.

Resim, hayatımın hep büyük bir parçasıydı; içimdeki çizme dürtüsü çok küçükken beni bulduğu için o zaman nasıl çizmem gerektiğini bilmeden her şeyi çizmişim. Çocukken yaşadığım evin bahçesindeki kapıdan tutun da ayna, duvar ne var ne yoksa çizmişim. Zaten böyle başladı resimle ilişkim, bilmeden sadece çizme isteğiyle.. Ailem ve ilkokul resim öğretmenimin çizimlerimi fark etmesi bu konuda yönümü ilerletip geliştirmekteki adımım oldu. Bu sayede kurs eğitimlerim küçük yaşta başladı. Ardından sanatı ve dallarını öğrenmek, bu konudaki ilgimi daha da büyüttü. Çok başarılı ressamlarla çalışma fırsatı buldum. Başta sayın Selçuk Uçku hocam (rahmetle anıyorum) ve Esra Erşahin hocama teşekkürü borç bilirim. Üzerimde emekleri büyüktür.

Bu süre içinde bakış açım gelişti, bana göre güzel olanı çizmeyi sevdim ve hayatın getirdiği onca zorluğa karşı dönüp baktığımda gözüme hitap eden bu tür çizimlerle içimi süsledim ve temizledim. Resim bana her dalından biraz serpiştirmiş de ben hepsinin tadına zamanla bakacakmışım gibi bir iştahla öğrenmeye devam ediyorum.

Mesleğim her ne kadar farklı olsa da, resim tutkum sabit kaldı. Mesleğimden aldığım geliri kendi sanatımın giderlerine ayırmayı tercih ederek bir denge oluşturdum. Böylelikle dilediğim şekilde resme olan tutkumu sürdürdüm.

Çizimlerimi çalışma odamda aldığım eskizlerden çıkarıyorum. Çoğunlukla da ilham aldığım ressamların tablolarını, kendime uyarlayarak resmetmekten büyük keyif alıyorum. Çalışmalarımı o gün ki ruh halime göre belirlerim. Hedefim hep daha iyisini başarmak ve daha fazla kişiye ulaşmak, daha fazla kişiyle diyalog kurarak farklı bakış açıları edinmek üzerine. Bu nedenle amacım, çizimimin körelmesine izin vermeden yeni yönler keşfetmek ve bir gün sanatın sevdiğim dallarını bir arada topladığım atölyeme sahip olmak.

Çalışmalarıma sedasalsanatlar.com adresinden ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Avatar

    Gönül

    10 Haziran 2020 en 14:49

    Çok basarili,basarilarinin devamini dilerim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.