Şehirler arası yolculuğa çıkar gibi; bir yurt dışı gezi planı ‘LVİV’

Lviv, Ukrayna’nın batısında yer alan ülkenin ikinci büyük şehridir. UNESCO Dünya Koruma Listesi’nde yerini alan bu şehir mimari, tarihi dokusu ve ekonomik açıdan diğer Avrupa şehirlerine kıyasla oldukça ucuz olması nedeniyle her açıdan beklentilerinizi karşılayacak keyifli zaman geçirebileceğiniz nostaljik bir şehirdir. Aslına bakarsanız bu şehre seyahat etmeden önce kalınacak yer, ulaşım ve ekonomik maliyetleri ile ilgili şimdi bahsedeceğim tarzda bir yazı okumak istemiştim, bu sebeple Ukraya’nın kültür başkenti olan bu güzel şehre ziyarette bulunmak isteyenler için birkaç küçük deneyim paylaşmak istiyorum.

Öncelikle Mart ayında iki ülke arasında yapılan anlaşmalar sonucunda ziyaret için pasaport gerekliliği ortadan kaldırıldı. Halihazırda zaten vize uygulanmayan ülkeye artık giriş çıkış şehirler arası bir seyahat seviyesine getirildi. Bu şekilde tarif etmemin sebebi ekonomik açıdan da bir şehirler arası seyahat maliyetlerini aşmaması. İstanbul-Lviv arası 2 saatlik bir uçak yolculuğu kadar. Uçak biletleri de yine ülkemiz içindeki bir ulaşım maliyeti kadar olacaktır. Spontane bir tatil olmazsa eğer önceden alacağınız biletlerle çok daha ucuz fiyatlarla ulaşım sağlamanız mümkün olacaktır. Havaalanında hemen geçişinize izin vermeyip bir kaç soru soracaklardır. Nerede kalacaksın? Ne kadar kalacaksın? Geri dönüş biletinizi ve daha önceden ayarladığınız otel rezervasyonunuzu göstermeniz durumunda bu aşamayı beş dakikada geçmeniz mümkün. Otel rezervasyonu konusunda akıllı telefonlarda kullanılan bir kaç uygulama ile bir haftalık  konaklama için iki kişilik fiyat olarak bahsedersek beş yüz, altı yüz Türk lirasına kalmanız mümkün, takdir edersiniz ki bu da kişi başı maliyet olarak yine şehirler arası bir konaklama fiyatına denk veya ucuz… Sonunda havaalanına geldik Lviv’e ulaştık soru sorma aşamalarını da geçtik, exchange bürosuna doğru ilerliyoruz. Türkiye’den aldığımız yüz doları uzattığımızda karşılık olarak iki bin sekiz yüz grivna alıyoruz, paramızın yedi sekiz kat değerli olduğu bir ülke. Otele gidip biraz dinlenip planlarınıza devam etmek istiyorsunuz, havaalanından dışarı çıktığınızda gözünüz taksi arayacak ama ülkemizdeki gibi tek renk taksiler görmeniz mümkün değil, tavanındaki simge her yerde aynı tabii. Taksiyle şehir merkezine yolculuk on dakika kadar sürüyor, maliyet olarak da yüz seksen grivna civarı. Bu arada otelinizi şehir merkezinde seçmeniz çok önemli, bunun otel seçme konusunda ilk kriteriniz olmasını tavsiye ederim. Yemek, eğlence, hediyelik eşya vs.  diğer durumlardan bahsedecek olursak bir seferde yaptığınız en yüksek ödeme taksiciye otele ulaşmanız için ödediğiniz tutarı geçmeyecektir.

Lviv’de ziyaret edilmesi gereken ilk yerlerden biri üst görselde yer alan Lviv Ulusal Akademik Opera, Bale ve Tiyatro Merkezi, tabi üst görsel dedik ama şehirdeki konum olarak da Rynok Meydanı’nda bulunmaktadır, zaten şehrin en çok seveceğiniz özelliklerinden biri de görülmesi gereken hemen hemen her yerin yürüme mesafesinde olmasıdır. Emin olun şehrin güzel mimarisi içinde kaybolduğunuzu hissettiğiniz an yine kendinizi Rynok Meydanı’nda bulacaksınız. Opera binasında hemen her gün bale, tiyatro ve opera gösterileri gerçekleştirilmektedir. Eğer bu etkinliklere de ilginiz varsa sizin için mükemmel bir deneyim olacaktır, bu deneyimin size karşılığı yine Türk lirası değeri olarak sekiz liraya tekamül edecektir. Genel olarak yemek, müze girişleri vs. harcamaların tutarı Türk lirası ile sekiz on lirayı çok nadir geçecektir fakat mekanların kalitesi ücretleriyle ters orantılı oldukça şık ve tatmin edici… Bu şehirde Opera binası çevresinde çok fazla mimari eser karşınıza çıkacaktır. Çok kısa mesafelerde durup gün içinde eşsiz mimari eserleri ziyaret etmiş olacaksınız. Müze, kilise, parklar vs. Ukrayna ile ilgili ‘Türk vatandaşlarına veya genel olarak yabancılara kötü davranıyorlar, savaş vardı gidilmez…’ Bu tarz söylemlerle karşılaştıysanız itibar etmemenizi tavsiye ederim. Bu şehirden ayrıldığınızda negatif hiçbir düşünceniz olmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

Lviv’in farklı kültürlerden etkilenmiş mimarisinin deforme olmadan günümüze ulaşması, sokaklardaki kahve kokusu, sanatsal, kültürel ve eğlence alanındaki etkinlikleri, kendine özgü dokusu olan şık kafeleri ile fiziksel ve ruhsal olarak size bir tatilden beklentiniz olan bütün dinlenme hissini sağlayacaktır.

Lviv sizi bekliyor olacak. Tavsiyem çok fazla bekletmeyin.

Okumadan geçmeyin:

Anılarınıza Masalsı Bir Dokunuş: TOLEDO

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.