Selaron Merdiveni

Rio De Janeiro şehrinin Lapa semtinde bulunan mozaik merdivenleri Escadaria Selaron’un bir fotoğrafı.

Şili asıllı sonradan Brezilya’ya göç etmiş ünlü sanatçı Jorge Selaron kendi halinde bir ressam ve seramik ustası. 2008 yılında hergün evinin önündeki merdivenlerden geçerken kendi kapısının girişini güzelleştirmek için küçük bir mozaik yapıyor. Sanatçı ardından evin giriş kısmının daha belirgin hale gelmesi için kapısının hizasındaki merdiven basamaklarını Brezilya bağrağı renklerinde mavi, yeşil ve sarı renklerde mozaikle kaplıyor.

Bir gün Selaron’un kapısı çalan yan komşusu, mozaikleri çok beğendiğini ve kendi kapısına kadar uzatmasını istiyor.Sanatçı komşusunu kırmayarak mozağleri iki ev hizasına uzatıyor. Ardından diğer komşular da teker teker aynı istekle gelince, 250 basamaklı merdivenin tümü ve duvarları mozaikle kaplanıyor. Selaron’un mozaikleri sayesinde merdivenlere Escadaria Selaron yani Selaron Basamakları adı verildi ve sokak ve sanatçının atölyesi akın akın turistlerin geldiği bir yer halini aldı.

Fakat tarihler 10 Ocak 2013’ü gösterdiğinde beklenmedik bir olay gerçekleşti. Brazilya’nın en büyük televizyon kanalı Globo’nun muhabiri Selaron Basamaklarından yayın yapıyor ve sanatçı Jose Selaron’un yaptı merdivenlerde sabaha karşı ölü olarak bulunduğu  haberini veriyordu. Önce cinayetten şüphelenildi fakat ölümünün bir intihar olduğu kayıtlara geçti. Yakın arkadaşlarının uzun süredir depresyonda olduğunu söylediği Selaron’un cenaze törenine ülkenin farklı eyaletlerinden sayısız insan katıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.