Selim İleri Yeni Romanı ‘Sona Ermek’i Yayımladı!

Türk edebiyatının önemli yazarlarından Selim İleri, 50’nci sanat yılında okurları yeni romanı ‘Sona Ermek’ ile buluşturdu.

Her Gece Bodrum, Yaşarken ve Ölürken, İstanbul Lâle İle Sümbül, Kafes gibi eserleriyle tanıdığımız Selim İleri; öykü yazmaya 19 yaşında başlamış, ilk yazısı ise 1967’de Yeni Ufuklar dergisinde yayımlanmıştır.

50 yıllık sanat yaşamına 20’den fazla roman, 9 öykü, 4 deneme, 3 anı ve bir şiir kitabı sığdıran İleri, bu kez okurları yeni romanı ‘Sona Ermek’ ile buluşturuyor. Çokça eser vermiş bir yazarın yarım kalmış romanını yeniden yaşatmaya çalışırken hatırladığı gençlik düşleri, geçmişin acımasız pırıl pırıl yaşanmışlıkları ve artık asla geri gelmeyecek bir hayatın otobiyografik izler taşıyan dökümü…

Everest Yayınları etiketiyle çıkan romanda; yazmak-yazamamak sarsıntısı sürerken; okura şarkılar, filmler, resimler, kitaplar, yazarlar, şairler ve hatta roman karakterleri eşlik ediyor. Selim İleri kalemini; iç hesaplaşmalara, hayal kırıklıklarına ve yaşlılık kaygılarına biliyor, ama umut var hâlâ, konfetiler yağıyor!

“Sonu mutlu biten romanlar yazmadın. Yazamadım desen daha doğru olacak, beceremedin, kendini kandırma, kıvıramadın. Sonu mutlu biten romanlar, öyküler, filmler, oyunlar sevinç, mutluluk getirdi; derken hafifserdin. Sonu mutsuz bitenler iz bıraktı, sen de git git onları kuşandın.”

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
İrem Çakır

18 Şubat 1990'da, İstanbul'da doğdum ve hâlâ aynı şehirde ikamet etmekteyim. Lisans eğitimimi Felsefe Bölümü'nde tamamladım. Eğitim sürecimde ağırlıklı olarak sanat...

Kapat