Sembol Haline Gelen Fotoğraftaki ‘Afgan Kızı’ Tutuklandı!

National Geographic fotoğrafçısı Steve McCurry’nin 1984 yılında fotoğrafladığı ‘Afgan Kızı’ adıyla anılan Şarbat Gula, ‘kimlik belgesinde sahtecilik’ suçundan tutuklandı.

Fotorafçı McCurry, Şarbat Gula’nın fotoğrafını 1984 yılında Pakistan’da bulunduğu mülteci kampında çekti. Fotoğrafı çekildiğinde 12-13 yaşlarında olan Gula’ya o zamandan sonra uzun süre ulaşılamadı. Fotoğrafı 1985 yılı Haziran ayında National Geographic’in kapağında yer alan Gula’ya 2002 yılında ulaşmayı başardıklarında McCurry ‘Afgan Kızı’nın bu kez yaşlanmış halini fotoğrafladı ve o fotoğraf yeniden National Geographic’in kapağında yer aldı.

Bir sembol haline dönüşen fotoğraftaki Şarbat Gula, Pakistan’da sahte kimlik belgeleri taşıması nedeniyle tutuklandı. 14 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Gula’ya fotoğraflarını çeken McCurry’den yardım açıklaması geldi. Afgan mültecisi olan  Gula’nın tutuklanmasının insan hakları ihlali olduğunu belirten McCurry, İnstagram hesabında yaptığı paylaşımla Şarbat Gula’ya yardım edeceğinin sözünü verdi. Steve McCurry paylaşımında “Bölgedeki meslektaş ve arkadaşlarımızla irtibat kurarak gerçekleri öğrenmek için yapabileceğimiz her şeyi yapıyoruz. Gula ve ailesine, yasal ve maddi destek sağlamak için mümkün olan her şeyi yapmaya söz veriyorum. Mümkün olan en güçlü ifadelerle yetkililerin bu eylemine karşı çıkıyorum. Gula hayatı boyunca acı çekmiş biri.” ifadelerini kullandı.

afgan-kizi-ng-kapak

afgan-kizi-yasli

afgan-kizi-yasli-2

US photographer Steve McCurry poses next to his photos of the "Afghan Girl" named Sharbat Gula at the opening of the "Overwhelmed by Life" exhibition of his work at the Museum for Art and Trade in Hamburg, northern Germany on June 27, 2013. The exhibition comprises some 120 photographs taken between 1980 and 2012 in countries such as Afghanistan, the United States, Pakistan, India, Tibet, Kashmir, Cambodia, Indonesia, Burma and Kuwait. AFP PHOTO / DPA / ULRICH PERREY GERMANY OUT  RESTRICTED TO EDITORIAL USE, MANDATORY MENTION OF THE ARTIST UPON PUBLICATION, TO ILLUSTRATE THE EVENT AS SPECIFIED IN THE CAPTION        (Photo credit should read ULRICH PERREY/AFP/Getty Images)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.