Senaryo 101: Kusursuz Kötü Adamı Yaratmak

2008 yapımı Christopher Nolan imzalı The Dark Knight filmi, çıkış yaptığı günden itibaren büyük bir başarı yakalamış ve tüm zamanların en iyi filmler listelerine üst sıralardan girmiştir. Süper kahraman sinema türünün çok popüler olduğu bu günlerde, bundan yaklaşık 10 yıl önce çekilen filmin yeri sinemaseverler için her zaman ayrıdır. Peki The Dark Knight filmini özel kılan şey; senaryosu mu, oyuncu seçimleri mi, sergilenen oyunculuklar mı, yoksa Batman’in film boyunca mücadele ettikleri midir?

Derin, detaylı ve çoğu zaman anlamsız karmaşıklıkta planları olan kötü adamları, süper kahraman filmlerinde birden fazla kez gördük. Ancak The Dark Knight filmindeki Joker’in bu kötü adamlar arasında farklı bir yeri vardır. Bu durum sadece Heath Ledger’ın Oscar’lık performansıyla mı alakalıdır, yoksa bu başarının arkasında başka bir şeyler daha var mıdır?

Joker neden Batman için kusursuz bir kötü adamdır?

1) Kahramanın Zayıf Noktalarına Saldırmakta Alışılmadık Biçimde Başarılı

“Bir kahraman ve onun hikayesi, ancak ve ancak onu duygusal olarak zorlayan ve entelektüel olarak başarılı olan düşman kuvvetleri kadar iyi olabilir.” -Robert Mckee, Story

Bu argümana göre; bir kahramanın hikayesinde düşman güçlü olmalıdır. Düşman ne kadar güçlü olursa, kahraman için de mücadele o kadar zorlayıcı olacaktır. Mücadele zorlaştıkça, hikaye de o kadar sürükleyici olur. Yazar John Truby ise bu durumu “Kahramanın zayıf noktalarına saldırmakta alışılmadık bir biçimde başarılı olan bir rakip yaratın.” sözleriyle özetlemiştir.

Batman’ın filmdeki en büyük gücü, suçluların gözünü korkutması ve fiziksel olarak her zaman bir adım önde olmasıdır. Joker’in Batman’a karşı en büyük kozu ise, Batman’ın bu güçlü yanlarını etkisiz bırakan durumlar ortaya çıkarmasıdır. Batman’dan her zaman bir adım öndedir, daha kurnazdır ve oyunu asla kurallarına göre oynamaz. Joker’in en güçlü yanı ise, rakibine sunduğu seçimlerin aslında birer yanılsama olmasıdır. Yanılsamaların en büyüğü de, filmin zirve noktasında ortaya çıkmaktadır. Gotham’ın kaderi için savaşan iki insan görürüz bu sahnede; iyiliğin, adaletin, umudun simgesi ile kaosun ve anarşinin efendisi adeta karşı karşıya gelir. Bomba yerleştirilmiş iki feribottan birinin diğerini gece yarısına kadar patlatmasını bekler Joker, kendi elinde de bir patlatıcı tutarken… Gotham’da yaşayan herkesin çürümüşlüğünü ve yozlaşmışlığını ortaya çıkarmak ister adeta.

“Planı olan bir adam gibi mi duruyorum. Benim ne olduğumu biliyor musun?… Ben arabaları kovalayan köpek gibiyim. Eğer yakalasam bile ne yapacağımı bilemem. Anlarsın ya… Ben sadece yaparım.” Joker

2) Kahramanı Zor Seçimler Seçmesi İçin Baskı Kurması

“Bir insanın baskı altında yaptığı seçimlerde gerçek karakteri ortaya çıkar. Baskı ne kadar büyük olursa, keşif de o kadar derin olur, böylece karakterin gerçek doğası da o kadar ortaya çıkar.” Robert Mckee, Story.

Her hikayede düşman güçler, kahramanı zamanla zorlaşan seçimler yapmaya doğru itmelidir. Seçimler böylece kahramanın gerçek doğasını ortaya çıkarır.

“Bazı insanlar, dünyanın alevler içinde kalışını seyretmek ister.” Alfred Pennyworth

3) Kahramanla Aynı Amaç İçin Savaşmak

“Sadece aynı amaç için yarıştırarak, kahraman ve rakibinin doğrudan çatışmaya girmesi sağlanır ve hikaye boyunca bunu tekrar tekrar yapmaya zorlanırlar.”

The Dark Knight filminde, Batman ve Joker aslında aynı amaç için savaşmaktadırlar. İkisinin de Gotham şehri için bir vizyonu vardır ve film boyunca bu vizyon için savaşırlar. Batman’a göre bu; kanun ve düzendir, umuttur, suç işlenmeyen bir şehirdir. Joker’e göreyse tek kelimeyle; kaostur. İkisi de Gotham şehrinin ruhu için savaşmaktadırlar ve ancak biri bu savaştan galip ayrılabilir.

“Delilik yer çekimi gibidir; sadece hafifçe itmek yeterlidir.” Joker

The Dark Knight, düşman güçlerin kahramandan büyüdüğü zaman olacak olanları anlatan filmler arasında parlayan bir örnek. Joker sadistik güldüğü ya da tahmin edilemez bir şekilde hareket ettiği için iyi bir düşman değil, aksine kahramanın ve hikayenin üzerinde temel ve sarsılmaz bir etkisi olduğu için iyi bir kötü adam.

“Peşime düşecek. Beni lanetleyecek. Köpekler salacaksınız. Bunların olması da gerekiyor. Çünkü bazen gerçek yeterince iyi değildir. Bazıları fazlasını hak eder. Bazen insanlar inançlarının ödülünü alır.” Batman

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.