Serra Yılmaz’a İtalya’dan “En İyi Kadın Oyuncu” Ödülü!

Serra Yılmaz, İtalya’nın prestijli tiyatro ödüllerinden olan Premio Persofone Ödülleri’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülüne layık görüldü.

Premio Persefone 2016’nın Roma’da gerçekleşen ödül töreninde Serra Yılmaz’ın rol aldığı, Elif Şafak’ın “Baba ve Piç” adlı romanından tiyatroya uyarlanan “La bastarda di Istanbul” oyunu ise ‘En İyi Performans’ ödülünü kazandı.

Bu yılki temasını tiyatro, sinema ve edebiyat arasındaki ilişki olarak belirleyen Premio Persofone Ödülleri’nde edebi eserlerden tiyatroya uyarlanan oyunlar değerlendirmeye alındı. Değerlendirme sonucu ‘En İyi Kadın Oyuncu’ seçilen Serra Yılmaz, ödül konuşmasında şu sözleri dile getirdi: “Yabancı yazar kavramına karşıyım, tiyatro için yazan tüm dünya için yazıyor. Kültüre her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Bu merhameti yitirmiş dünyada bir tek kültür bizi kurtarabilir.”

Serra Yılmaz Kimdir?

Serra Yılmaz 1954 yılında doğmuş, Fransa’da psikoloji eğitimi almış ve sanat hayatına Dostlar Tiyatrosu’nda başlamıştır. Uzun yıllar oyuncu, dramaturg ve Genel Sanat Yönetmen Yardımcısı olarak çalışmış ve Şehir Tiyatroları’nda da görev almıştır. Fransızca ve İtalyanca çeviriler de yapan sanatçı Ferzan Özpetek’in Karşı Pencere filmindeki rolüyle büyük başarı kazanmıştır. Yurt içinde ve yurt dışında sanat hayatını sürdüren Yılmaz, İtalyan sinemasında da tanınmakta olmasının yanı sıra, 2011 Venedik Film Festivali’nde jüri kadrosunda yer almıştır.

serra-yilmaz-odul-2

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.