Mücevherlerin Efendisi | Sevan Bıçakçı

Sevan Bıçakçı kimdir / Sevan Bıçakçı eserleri

Bu haftaki konumuza yaratmış olduğu eşsiz sanat eserleri ile adını dünyalara duyuran mücevher tasarımcısı Sevan Bıçakçı’yı konuk ediyoruz. Peki, Kapalı Çarşı’da başlayan hikayesiyle adını dünyaya duyuran Sevan Bıçakçı kimdir? Gelin Mücevherlerin Efendisi Sevan Bıçakçı’yı yakından tanıyalım.

Modernleşmenin Tasarımı: Bauhaus Sanat Akımı Nedir?

Sevan Bıçakçı Kimdir?

Kapalı Çarşı’nın çılgın Sevan’ı olarak bilinen Sevan Bıçakçı, 1970 yılında İstanbul’da hayata gözlerini açtı. 1982 yılında Çuhacı Han’da Hovsep Çatak’ın yanında mücevher tasarım çıraklığına başlayan Bıçakçı, kendini bir tasarımcıdan çok bir sadekar olarak tanımlıyor.

Yapmış olduğu mücevherlerin yanı sıra kol düğmesi, saç tokası, halhal, pazıbent, şal ve ceket pini gibi farklı ürünlerde tasarlayan Bıçakçı, bu ürünlere de sevgisini ve yeteneğini katıyor. Mücevherleri, Amerika’dan İngiltere’ye Fransa’dan Maldiv Adaları’na kadar dünyanın pek çok ülkesinde önemli butik kuyumcularda satılıyor.

Sevan Bıçakçı kimdir

Bugüne kadar altın ve gümüşten oluşan sekiz farklı koleksiyona imza atan Bıçakçı’nın her koleksiyonu birbirinden farklı anlamlara da ev sahipliği yapıyor. Genel olarak çalışmalarında gümüş ve altını başarılı bir şekilde kombine eden Bıçakçı’nın aynı zamanda her koleksiyonu da birbiri içerisinde evrim geçiriyor ve bu koleksiyonların sadece bir örneği bulunuyor.

Eşi benzeri bulunmayan takılara imza atan ve bu takıları dünyaca ünlü yıldızlara da ulaştıran Bıçakçı’nın koleksiyonları arasında Büyülü Taşlar, Dinlerin Kardeşliği, Sadabat Koleksiyonu, Theodorius ve Justinianus, Nur-u Osmaniye bulunuyor.

Bir mücevher tasarımcısından fazlası olan Bıçakçı’nın yarattıkları sadece mücevher olarak değil bir sanat eseri olarak görülüyor. Hatta, Bıçakçı’nın kendine has tasarımları Vogue, Elle, Sunday Times gibi öne çıkan dergilerde de boy gösteriyor.

Dünya arenasında da yaratmış olduğu tasarımlar ile adından sık sık söz ettiren Bıçakçı, ayn zamanda Las Vegas’ta düzenlenen Couture Mücevher Konferansı’na katılmıştır. Bu konferansta ise  ”Sultanahmet’te Yağmur’’ isimli yüzüğüyle boy gösteren sanatçı, Las Vegas’tan birincilikle dönmüştür.

Sevan Bıçakçı

Bunun yanı sıra dünyanın en iyi tasarımcılarına verilen Town & Country Couture ödülüne layık görülen Bıçakçı, üst üste almış olduğu başarılar ile dünyaca ünlü yıldızların da dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Gwyneth Paltrow, Katie Holmes ve Brooke Shields gibi birçok ünlü isim tarafından da yakından takip edilen Bıçakçı’nın tasarımları aynı zamanda dünyanın en prestijli alışveriş merkezlerinin şaşalı mücevher bölümlerinde de sergileniyor.

Kısacası; Hollywood yıldızlarından kraliyet mensuplarına kadar birçok seçkin sima Bıçakçı’nın imzası olan mücevherleri taşıyor. Yaratmış olduğu takıları tek tek eliyle işleyen Bıçakçı, kendine has yöntemleri ile birbirinden harika sanat eserleri yaratmaya devam ediyor. Sevan Bıçakçı kimdir sorusunun cevabını verdiysek, o zaman sizleri Sevan Bıçakçı’nın birbirinden harika eserleri ile baş başa bırakıyoruz.

Birbirinden Harika Sevan Bıçakçı Eserleri:

Sevan Bıçakçı eserleri

Sevan Bıçakçı eserleri

Sevan Bıçakçı eserleri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.