Seyahat Arkadaşlarımız: Kitaplar

Selam olsun tüm sırt çantalı gezginlere, maceraperestlere ve yol sevdalılarına!

Merhaba tüm sırt çantalı gezginler ve seyahat severler. Sırt çantamızda kayıp bir ülkeye yolculuk yaparken ya da lüks bir otelin plajında dinlenirken yanımızdan ayırmadığımız dostlarımızdır kitaplar.Yalnız gezginlerin rehberi, aile seyahatlerinin olmazsa olmazıdır. Siz gezgin dostlarımız için seyahat kütüphanemizden bir liste hazırladık. Umarız gezilerinizde iyi birer arkadaş olarak yanınızda yer alırlar.

Küçük Prens-Antoine De Saint-Exupéry

“…ve bu Küçük Prens, bir dostu olsun istermiş hep.”

seyahat-2

Yerdeniz Büyüsüsü-Ursula K. Le Guin

Kötülerin, teslim olmamış ruhları ele geçirmeleri çok zordur.

seyahat-3

Hobbit-J.R.R. Tolkien

“Şimdi bu tuhaf bir şeydir, ama yaşanması iyi olan şeylerle geçirilen güzel şeyler çabucak anlatılır ve dinlenmesi pek keyifli değildir; öte yandan rahatsız, yürek oynatan, hatta dehşet verici şeylerden iyi bir hikaye çıkabilir, her halükarda anlatılmaları uzun sürer.”

seyahat-4

Patti Smith-Çoluk Çocuk

Kahkahalar. Hayatta kalabilmek için önemli bir malzeme.

Ve biz sık sık kahkaha atardık. 

seyahat-5

Haruki Murakami-İmkansızın Şarkısı/Sahilde Kafka

Bir bisküvi kutusunun içinde, her tür bisküvivardır, sevdiklerin de, pek sevmediklerin de, değil mi?Ve insan sevdiğini önce yerse geriye pek sevmedikleri kalır sadece. Ben kötü günler geçirdiğimde hep böyle düşünürüm işte.Şimdi bunu yaparsam, sonrası daha kolay olur, derim kendi kendime. İnan bana, yaşam bir bisküvi kutusu gibidir.

 seyahat-6

Kitap Hırsızı-Markus Zusak

Ve bir kez daha,  bir fırsatın hemen diğerini getirdiğini, riskin daha fazla risk yarattığını, hayatın daha fazla hayat doldurduğunu ve ölümünde daha fazla ölüm demek olduğunu bana kanıtlayacaktı.

seyahat-7

Ölü Ozanlar Derneği- N.H. Kleinbaum

Thoreau der ki, “Çoğu insan hayatını sessiz bir çaresizlik içinde yaşar.” Bunu kabullenmek niye? Risk alıp yeni yerlerde gezinin. Şimdi…

seyahat-8

Çocukluğun Soğuk Geceleri-Tezer Özlü

Pazar günleri… Şimdilerde… Sokak aralarından geçerken… Gözüme pijamalı aile babaları ilişirse, kışın, yağmurlu gri günlerde tüten soba bacalarına ilişirse gözlerim… Evlerin pencere camları buharlaşmışsa… Odaların işine asılmış çamaşırlar görürsem… Bulutlar ıslak kiremitlere yakınsa, yağmur çiseliyorsa, radyolardan naklen futbol maçları yayınlanıyorsa, tartışan insanların sesleri sokaklara dek yansıyorsa, gitmek, gitmek, gitmek, gitmek, gitmek… isterim hep.

seyahat-9

Sabahattin Ali-Kürk Mantolu Madonna

Bir kitabı okurken geçen iki saatin,ömrümün birçok senelerinden daha dolu olduğunu,daha ehemmiyetli olduğunu fark edince insan hayatının ürkütücü hiçliğini düşünür ve yeis içinde kalırdım.

seyahat-10

Hermann Hesse-Bozkırkurdu

seyahat-11

Yeraltından Notlar-Fyodor Dostoyevski

Geceleri yalnız başıma, gizli gizli, korkarak, kirli yollarda işi hovardalığa vururdum; sonra, yaptığım iğrenç hareketten utanır, utancımdan lanet üstüne lanet okurdum. O zamanlar bile ruhumda bir yeraltı vardı. Beni görecekler, üstüme varacaklar, tanıyacaklar diye ödüm patlardı. Bundan dolayı gittiğim karanlık köşeleri sık sık değiştirirdim.”

seyahat-12

 

Yaşamın Ucuna Yolculuk-Tezer Özlü

Duygular, duygular, duygular. Bırak kentleri, bırak yapıların görkemini, yoksulluğunu, bırak yolları, istasyonları, insanları, yabancıları, sevdiklerini, çocukluğunu, ölen uzaktaki insanlarını, bırak, bırak, bırak içinde seni kemiren seni bırak. Bak nerelere varıyor gökyüzü. Hangi zamanlara. Hangi sonsuzluğa. Git.

seyahat-13

Paris Sıkıntısı-Charles Baudelaire

Her zaman sarhoş olmalı. Her şey bunda: tek sorun bu. Omuzlarınızı ezen, sizi toprağa doğru çeken Zamanın korkunç ağırlığını duymamak için durmamacasına sarhoş olmalısınız.
Ama neyle? Şarapla, şiirle ya da erdemle, nasıl isterseniz. Ama sarhoş olun.

seyahat-14

Sisifos Söyleni-Albert Camus

Bir insanın yaşama bağlanışında dünyanın tüm düşkünlüklerinden daha güçlü bir şey vardır.

seyahat-15

Yeni Bir Yaşam-Jiddu Krishnamurti

Dinleyici: Hindistan’ın geleceğine dair düşünceniz nedir?
Krishnamurti: Hiçbir şey düşünmüyorum. Hindistan’ın çok önemli olduğunu sanmıyorum. Önemli olan dünyadır. İster Çin’de ister Japonya’da ister İngiltere’de ister Hindistan’da ister Amerika’da yaşayalım hepimiz “Benim ülkem çok önemli” diyoruz ve hiçbirimiz dünyayı bir bütün olarak önemsemiyoruz. Tarih kitapları sürekli tekrarlayan savaşlarla dolu. Eğer kendimizi insan olarak anlamaya başlayabilirsek, o zaman herhalde birbirimizi öldürmeye bir son verip savaşları durdurabiliriz; ama milliyetçi olduğumuz ve sırf kendi ülkemizi düşündüğümüz sürece feci bir dünya yaratmaya devam ederiz. Burasının hepimizin birlikte huzur ve mutluluk içinde yaşayabileceği ortak dünyamız olduğunu kavrarsak yeni bir dünya kurabiliriz; ama eğer kendimizi Hintli, Alman veya Rus olarak görüp başka herkese yabancı gözüyle bakarsak, o zaman asla huzur ve barış olmayacağı gibi yeni bir dünya da kuramayız.

seyahat-16

Şeker Portakalı-José Mauro De Vasconcelos

“Potuga!”
“Hımm..”
“Hep senin yanında olmak isterdim, biliyor musun?”
“Neden?”
“Çünkü dünyanın en iyi insanısın. Senin yanındayken beni kimse azarlamıyor ve gün ışığının yüreğimi mutlulukla doldurduğunu hissediyorum.”
Şeker Portakalı – Jose Mauro de Vasconcelos

seyahat-17

Gösteri Peygamberi-Chuck Palahniuk

İnsanların neden uyuşturucu kullandıklarını anlamaya başlıyorum. Çünkü zamanın sınırlı olduğu, kanunlar ve emirlerle dolu ve mülkiyete dayalı bu dünyada insanların yaşayabilecekleri tek gerçek kişisel macera bu.

seyahat-18

Sophi’nin Dünyası-Jostein Gaarder

Acıklı olan,büyüdükçe alışkanlıklarımızın sadece yerçekimi yasasıyla sınırlı kalmaması. Aynı zamanda dünyanın kendisine de alışırız.

seyahat-19

Denizi Yitiren Denizci-Yukio Mişima

Gerçek tehlike yaşama eyleminin ta kendisidir. Fakat varoluşu her an aslında olduğu düzensiz haline çözümleyip ortaya çıkan endişeden hareketle , her an ilk kargaşayı yeniden yaratmaya çalışan kaçık bir eylemdir yaşamak.

Bu denli tehlikeli başka bir iş daha olamaz.

Varoluşun kendinde hiç bir korku ya da hiç bir örtülü yan yoktur, bu korku ve tedirginliği yaratan yaşamak eylemidir.

seyahat-20

Sana Sarılırsam Korkma-Fulvio Ervas

Hayat mükemmel değildir, ama bir gücü vardır.

seyahat-21

Uzaklıklar, Eski Denizler-Fernando Pessoa

İnsan sıkılırsa
Aynı yerde yaşamaktan
Ben neden hep aynı
Derinin altında
Sıkılmadan yaşayayım?

seyahat-22

Deliliğe Övgü-Erasmus

Yaşam tasayla yüklü olduğunda yaşam adını taşımaya layık değildir.

seyahat-23

Yüzüncü Ad-Amin Maalouf

İnsanların çoğunun kendi yaşamlarıyla ne yaptıklarını, zekâlarını nasıl kullandıklarını gördükçe, beni kendileri gibi sevmelerini istemek gelmiyor içimden.

seyahat-24

Bütün Ruhlar Günü-Cees Nooteboom

“Sakın unutma, seyahat etmek de okumaktır. Dünyanın kendisi de bir kitaptır.”

seyahat-25

Kuruntular Kitabı-Pablo Neruda

Sürdürmek uğruna hayatımızı
bu kadar sıradan olmasaydık,
ve bir an, hiçbir şey yapmasaydık,
belki dev bir sessizlik
yarıda kesebilirdi kederini
kendimizi hiç anlamayışımızın,
kendimizi ölümle korkutmanın,
belki de toprak öğretecek bize
ölü görünen her şeyin
aslında canlı olduğunu.

Şimdi on ikiye kadar sayacağım
sessiz olun, ben gideceğim.

seyahat-26

Listemiz seyahat dostlarımızın sadece çok küçük bir bölümünü kapsıyor ancak iyi birer yol arkadaşı olabileceklerini düşünüyoruz. Hayat her zaman mutlulukla dolu ya da melonkolik olmadığı gibi seyahatlerimiz de öyle. Bunun için neşeli kitaplar yanında, şiir kitapları, felsefi kitaplar, fantastik kitapları da bir arada paylaşmayı istedik. Her yolculuk bize bir şeyler öğretir, bir şeyler katar. Kitaplar da öyle.

Öyleyse sanatın bizlerle buluşturduğu bu kitaplar seyahatlerimizden daha çok şey almamızı sağlayacak yegane hazinelerdir. Montaigne’nün bir sözü vardır, “Bize yaşamı ömür geçtikten sonra öğretiyorlar.” Kitaplar, müzik, heykeller kısacası sanat bu zamanı kısaltan bir ögedir. Dokunduğumuz her kitap, geçtiğimiz her sokak, kulak verdiğimiz her müzik hayatı başka başka uçlardan yakalamamızı sağlar, başka bir deyişle hayatı hiç değilse başka bir köşeden bakarak anlatır.

 

1 Yorum

  1. Avatar

    edankb

    31 Ocak 2016 en 18:01

    robert m. pirsig’ten zen ve motorsiklet bakım sanatı, yine cees nooteboom’dan gezginin oteli ve louis ferdinand celine’den gecenin sonuna yolculuk da bu listeye çok yakışır 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.