Şeylerin Gerçek Doğası: İşte İnsan / Ecce Homo

“Yok olmaya götüren bir yoldur burada(kendini tanı), oysa kendini unutmak, yanlış anlamak, küçültmek, daraltmak, orta değerde yapmak sağduyunun ta kendisidir. İyilikseverlik, başkası için yaşama ve benzerleri, en sert bencilliğin sürdürülmesinde koruyucu önlem olabilirler, işte budur kendi kurallarıma, kanışlarıma karşı o ”çıkar gözetmeyen” dürtülerden yana olduğum ayrık durum: Bencilliğin, kendini sıkıya koymanın hizmetindedirler burada.

Ecce Homo / Kişi Nasıl Kendisi Olur – Friedrich W. Nietzsche

Ecce Homo, Romalı Vali Pontius Pilatus’un, İsa’nın çarmıha gerilmesini isteyen Yahudilere söylediği sözlere dayanır. “İşte (bakın) insan!” anlamına gelen ecce homo’dan esinlenen Evelyn Bencicova; çıplaklığı, bedensel zayıflığı ve gerçekliği The Naked Truth serisiyle gözler önüne seriyor.

25 yaşındaki Bencicova fotoğraf ve güzel sanatlar mezunu. Slovak sanatçı yaşamını sürdürdüğü Viyana’da sanatını ticari kaygılardan uzak bir şekilde sürdürüyor. Fotoğrafçılığın kavramsal yönünün yanı sıra görsel yönüne de odaklanan sanatçı; akademik geçmişi, ilginç estetik anlayışı ve güçlü mesajıyla seyirciyle mutlak bir iletişim kuruyor.

Ecce Homo teması, Hristiyan geleneğinden ve İsa Mesih’in Tutkusu’ndan gelen insan acısına ve ölüme yaklaşma yolu olarak tasvir edilir. Evelyn bu temayı toplum içinde acı çeken ve yalnızlıkla mücadele eden insanları tasvir etmek için kullanmış.

Modern zaman insanı ve çağın getirdiği acılarla yüzleşen insanoğlunun hikâyesini serisine yansıtan sanatçı, etrafa serilmiş, birbiri üstüne yığılmış insanları rahatsız edici bir soyutlama ile resmetmiş. Hz. İsa’nın acılarını bu fotoğraflarla metalaştıran(nesnelleştiren) sanatçı çıplaklığın gerçekliğini ve gerçek çıplaklığı yoğun bir şekilde ifade ediyor.

 

“Söz gelişi bir umacı değilim ben
bir törensel korkuluk da değilim
üstelik bugüne değin, erdemli diye
saygı duyulan insan türüne
aykırı bir yaradılıştayım.
Laf aramızda gururumu kabartan da
bu durum olsa gerek.
Bilge Dionysos’un çömeziyim ben,
bir ermiş olmaktansa bir satir olmak
yeğdir benim için.
Bu yazı okunsun yeter
bu yazı, apaçık,
insan sever bir tutum içinde,
bu aykırılığı sergilemekten başka
bir amacım yoktur.
İnsanlığı “düzeltmek”
verebileceğim son söz olurdu sanırım.”

Fotoğraflarında salt, çıplak ve gerçek insanı tasvir eden Evelyn “The Naked Truth(Gerçek Çıplaklık)” serisi ile insanlığa bir mesaj vermeye çalışıyor. Şeylerin gerçek doğası olarak adlandırdığı serisinin salt çıplaklıklarla örülü fotoğraflarını sizler için derledik.

Okumadan geçmeyin: Kuşların Gözündenmiş Gibi Dünya Şehirleri: AirPano

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.