Shakespeare’in Hırçın Kız’ı

Hırçın Kız Shakespeare’in komedi türündeki eserlerinden biridir. Eserin 1590-91 yılları arasında yazıldığı ve 1593’te de ilk temsilinin yapıldığı iddia edilir.

Uzmanlara göre Shakespeare bu eseri için iki farklı kaynaktan yararlanmıştır. İlki 14.yy’da İspanya’da Kasti dilinde yazılan “çok serbest karakterli ve çok ateşli bir tabiatlı kadınla evlenen genç adam” hakkındaki bir hikâyedir. Diğer kaynağın ise Ludiviko Ariosto’nun yazdığı I Suppositi olduğu söylenmektedir.

Eserin başlıca karakterleri, varlıklı Baptisto ve onun evlilik çağına gelmiş Katharina ve Bianca ismindeki kızlarıdır. Bianca kibar, görgülü biri olmasından ötürü çoğu erkek onunla evlenmek istemektedir. Diğer yandan Katharina katlanılmaz ve küfreden biridir. Bu yüzden kimse onu istemez. Baptisa da Bianca’nın taliplerinden Hortensio ve Gremio’ya Katharina’nın evlenmesini sağlarlarsa ancak Bianca’nın evlenmesine izin vereceğini söyler.

Hortensio da durumu, arkadaşı Petruchio’ya Katharina’dan ve bu durumdan bahseder. Petruchio da Katharina’yı düzeltebileceğini sanarak işe koyulur.

hircin-kiz (2)

Shakespeare bu oyunuyla okurlarına ve izleyicilerine Orta Çağ Avrupası’ndaki kadın erkek ilişkilerini ve sosyal statü kavramını sunmuştur. Dönemin kadın anlayışı çok güzel bir şekilde yansıtan eser, içeriğiyle evrensel bir oyuna dönüşmüştür.

Ülkemizde gerek şehir gerekse devlet tiyatrolarında sergilenen oyun oldukça beğeni toplamıştır.

Dünya tiyatrosunun en sevilen ve en çok sahnelenen oyunlarından biri olan Hırçın Kız, bir ön oyun ve 5 perdeden oluşur. Oyun pek çok müzikale ve komedi filmine esin kaynağı olmuştur.

Görsel Kaynak:

www.devtiyatro.gov.tr

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.