Gönüllerimizin Efendisi: Sherlock Holmes

Sherlock Holmes kimdir

Kurgusal bir dedektif olan Sherlock Holmes’ı duymayan yoktur. İngiliz yazarın kaleminden 1887 yılında çıkan Sherlock Holmes, keşke gerçek olsaydı diyeceğiniz bir karakter. Kendisi, cinayetleri, gizemleri çözme konusunda tam bir deha desek abartmış olmayız. Özellikle, Benedict Cumberbatch’in bu karakteri canlandırdığı Sherlock dizisiyle daha da hayran olduğumuz ve gerçek hayatta da olmasını istediğimiz birine çevrilmiştir.

Sherlock Holmes Kimdir?

İngilizlerin en çok filmi yapılan karakteri olarak bilinen Sherlock Holmes, ilk olarak 1887 yılında Strand dergisinde yer alan Kızıl Dosya hikayesi ile dünyaya tanıtılmıştır. İlk Sherlock Holmes filmi, 1924 yılında sessiz film olarak yapılmıştır. İlk çıktığı günden beri karakter o kadar sevilmiş ki sonrasında yazar, Sherlock Holmes serisine başlamış ve bu seri de satış rekorları kırmıştır.

Sherlock Holmes danışman dedektif olarak bilinse de aslında diğer alanlarda da üstün yetenekleri vardır. Öncelikle, hobi olarak keman çalsa da bu konuda uzmandır. Aynı zamanda, kitabında da görebileceğiniz gibi mükemmel bir dövüşçüdür. Ayrıca, kılık değiştirme konusunda o kadar ustalaşmıştır ki bazen yardımcısı John Watson bile onu tanıyamaz.

Sherlock Holmes kimidir

Sherlock Holmes’in en ilginç ve sevilen özelliği, kendisine yararı olmayan hiçbir bilgiyi kafasında tutmamasıdır. Örneğin, kendisine göre ‘Güneşin dünyanın etrafında dönmesi’ bilgisi eğer onun işine yaramayacaksa kafasından siler ve diğer bilgilere yer açar. Sherlock Holmes ile bilinen bir diğer şey, Holmes’ın yaşadığı 221B Baker Street adresidir. Kendisi bu adreste yaşar ve tüm müşterilerini burada kabul eder. Günümüzde bu adres, Sherlock Holmes evi olarak müze haline getirilmiştir.

Sherlock Holmes Karakterleri

Sherlock Holmes’ın yanı sıra, yan karakterlere değinecek olursak Sherlock Holmes serisi boyunca onun hem en yakın arkadaşı hem de Sherlock Holmes o tatlı kibirinden kabul etmese de yol göstereni olan John Watson’dan başlayalım. İlk başlarda Holmes’ın tereddüt ederek işe aldığı Watson, seri boyunca Holmes ile tatlı atışmaları eşliğinde tüm vakaların çözümünde en büyük yardımcısıdır. Bazen büyük resme odaklanıp küçük detayları atlayan Holmes’a Watson birçok vakada yol gösterir.

Bir diğer karakter ise Holmes’ın suçun Napolyon’u olarak adlandırdığı James Moriarty’dir. Moriarty’nin Holmes ile birçok benzer özelliği bulunur. Holmes kadar zeki, yetenekli ancak onun aksine oldukça tehlikelidir. Kendisi görünmez ve çözülemez bir suç ağının başındadır.

Bir diğer karakter, Mycroft Holmes, ilk olarak Yunanlı Tercüman hikayesi ile okuyucularla buluşmuştur. Kendisi Sherlock Holmes’ın kardeşidir ve hatta gözlemle yeteneği Holmes’dan bile daha iyidir. Sherlock Holmes karakterleri arasında, en üşengeci olan Mycroft Holmes, Sherlock’un aksine daha derli toplu, düzenli bir hayat sürmek istediği için dedektifliği seçmemiştir. Oturduğu yerden tüm problemlere çözüm bulacağını düşünür ve Holmes ailesinin Holmes’ın aksine ‘örnek gösterilebilecek’ üyesidir.

Son olarak, Sherlock serisini aşksız hayal edemeyiz. Okurların çoğuna göre Sherlock Holmes, Irene Adler karakterine aşıktır. Irene Adler, kendi zekası, güzelliği ve bir o kadar gizemli havası ile Holmes’ı kendine çekmektedir. Ancak Watson’a göre Holmes’ın Adler’e karşı hisleri bir aşk denecek kadar değildi.

İlginizi Çekebilir: Distopik Bir Kurgu: Black Mirror

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.