Sherlock Holmes’un Evi

          Sherlock Holmes, bir roman karakteri olmasına rağmen gerçek bir ev adresine sahiptir. Sir Arthur Conan Doyle, okuyucusuna her daim Sherlock ’un yaşadığı evin adresini söylemiştir. Biliriz ki Sherlock 221b Baker Street Londra’da yaşamaktadır. Peki, bu adrese şu an gitsek ne ile karşılaşacağız? Bu adres Sherlock Holmes sevenler için bir müzeye dönüştürülmüştür.

Sherlock-Holmesun-Evi-1

             Londra’nın ziyaret edilesi en güzel müzelerinden biri haline gelmiş burası. Genç, yaşlı, çocuk her kesimden ziyaretçiyi görmek mümkün çünkü herkese hitap eden, eğlenceli bir yer. Sherlock hayranları ise okunan bir kitabın gerçek yolculuğuna çıkıyor içeride.

               Müzenin içerisi, herhangi bir ev gibi görünse de her odasında gerçekten Sherlock Holmes yaşamışçasına ondan izler taşıyor. Okuduğumuz o meşhur pipolar, daktilolar ve Sherlock Holmes’ün üzerinde çalıştığı davalara dair alınmış notlar var içeride. İnsan gezerken her kapı arkasından tanıdık, muzip bakışlarıyla Sherlock Holmes’ü görmeyi bekliyor. İlk defa gidilen bir eve aşırı derecede tanıdık olmak imkânsız olsa da Sherlock Holmes’ün müzesi size bu hissi yaşatabiliyor.

Müzenin belli bölümlerinde bazı Sherlock Holmes karakterleri ile karşılaşmak mümkün çünkü içeride oldukça fazla sayıda balmumu heykeller var. Bu heykellerin hepsinin yanında ufak notlar bulunuyor. Notlar sayesinde hangi heykelin hangi kitapta geçtiğini ve kim olduklarını hatırlayabiliyorsunuz. Heykellerin yanı sıra, ziyaretçiler için başka ayrıntılar da düşünülmüş. Gezinizi tamamladıktan sonra en alt katta bulunan hediyelik eşyalarla dolu kısmı  eşyaları satın alabiliyorsunuz bu bölümde.

            Eğer bir gün yolunuz Londra’ya düşerse ve Sherlock Holmes’ün sizi evinde misafir etmesini isterseniz kesinlikle 221b Baker adresine gitmelisiniz. Güzel ağırlanacak ve asla Sherlock Holmes’ü hayali biri olarak düşünmeyeceksiniz.

Sherlock-Holmesun-Evi-2

Sherlock-Holmesun-Evi-3

Sherlock-Holmesun-Evi-4

Sherlock-Holmesun-Evi-5

Sherlock-Holmesun-Evi-6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.