Side’nin Antik Sırları

Antalya yaz mevsimlerinin vazgeçilmez şehri olarak akıllara kazınsa da şehrin köklü geçmişi ve ağırladığı sayısız uygarlık bu tatil şehrine pek çok hazine bırakmıştır. Antalya’nın sevimli butik otellerle çevrili antik kentlerinde her mevsim keyifli bir tatil yapabilir ve tarihin sırlarına tanık olabilirsiniz.

side (2)

Bunlardan biri olan Side antik kenti, Antalya Manavgat yolu üzerinde, sağında solunda başka antik kentleri ve şelaleler, mağaralar gibi doğa güzellikleri ile büyüleyici bir kent. Kendi dilinde “nar” demek olan Side, mevsiminde narları, mandalina ve limonlarıyla, bu yöreye özgü rengarenk begonvilleriyle tam bir Akdeniz kenti.

side (3)

Antik Side’den günümüze zengin kalıntılar ulaşmış. Ancak ne kadar fazla ise önemini o denli kaybediyormuşçasına, turizm sektörünün arkeolojik kalıntıları gönül rahatlığıyla nasıl kullandığını göreceksiniz. Bir restoranca işgal edilen Men Tapınağı’nda olduğu gibi…

side (4)

İlgisiz biriyseniz Side’ye gittiğinizde tarih ile turizmin ne denli iç içe geçtiğine hayran olacaksınız ancak eğer biraz duyarlıysanız hoşunuza gitmeyecek pek çok detay da var. Yüksek demir parmaklıklar ardından kalıntıları görmek için çaba sarf ederken; bir başka kalıntının orta yerine çocuk parkı yapılmasını anlamak güç mesela…

side (5)

Bunları şimdilik görmezden gelip kente biraz daha yakından bakalım…

Side, Pamfilya bölgesinin (Antik dönemde bugünkü Antalya’nın doğusunda kurulan kentler birliği) en önemli kentlerinden birisi. Söylendiğine göre ilk buluntular Hititlere kadar uzansa da, kent diğer Pamfilya şehirlerinde olduğu gibi Yunanlılar, Lidyalılar, Persler tarafından ele geçirilmiş ve son olarak Büyük İskender şehre ismini kazımış.

side (6)

İskender’den sonra da pek çok uygarlık tarafından ele geçirilme mücadelesi süren kent, hem önemli bir ticaret merkezi olmuş, hem de tanınmış bir bilim ve kültür merkezi haline gelmiş. Akdeniz’de korsanlığı temizleyen General Pompeius, şehri Roma hakimiyetine katmış ve Side için Roma dönemi başlamış. 13 ve 14. yüzyıllarda ise Anadolu’nun genelinde olduğu gibi Akdeniz’de de beyliklerle beraber Türk hakimiyeti yayılmaya başlamış.

side (7)

Şehir pek çok tapınağa ve kiliseye sahip… Bunun sebebi şehrin kozmopolit yapısı. Paganlar, Yahudiler, Hıristiyanlar bu kente izlerini bırakmışlar ve özellikle Roma döneminde Side Kilisesi, Pamfilya bölgesinin birinci piskoposluğunu kazanmış.

side (8)

Bugün bölgeye gittiğinizde Side ve Antik Side ayrı ayrı karşılıyor sizi. Tam bir turistik çarşı haline gelen ve yöreye özgü hiçbir özel tat, koku, eşya barındırmayan çarşısı dışında bir oteller bölgesi de var. Ancak bizi ilgilendiren şehrin bu kısımları değil.

side (9)

Surlarla girdiğiniz şehirde antik liman, Apollon tapınağı, Athena Tapınağı, Dionysos Tapınağı, hamamlar, tiyatro, anıtlar, anıtsal çeşme ve tabii müzesinde sergilenen ve hayal ettiğinizde ne kadar görkemli bir şehrin içinde olduğunuzu size anımsatan abidevi heykeller, mezar taşları, sunaklar karşılıyor sizi.

side (10)

Bütün bunların yanında uzun sahili ile berrak bir de denizi var. Sahilleri denize girmek, yamaç paraşütü yapmak, dalış ve uçuş eğitimleri için de ideal bir alan.

side (11)

Geçtiğimiz günlerde bu özelliklerine hizmet edecek şekilde Side’de bir de sualtı müzesi kurulmuş. Ekim aylarının sonunda açıldığı duyurulan müzede, Anadolu medeniyetlerini temsil eden 100 kadar heykel deniz ekolojisine zarar verilmeden sualtına indirilmiş. Müzeyi ziyaret etmek için aktif olarak dalış yapmak şartı aranıyormuş.

side-12

Side’yi dalış turizmi için cazibe merkezi haline getirmeyi hedefleyen bu müze, Side’nin antik dönemlerden gelen büyüsünü de arttırmış. Side tüm olumsuzluklarına rağmen gündelik hayatı antik sırlara dahil etmeyi başaran bir kent olarak görülmeye değer…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.