“Silahları Güle Çeviriyoruz!” / Mandariinid – Zaza Urushadze

2013 yapımı bir Zaza Urushadze filmi ‘Mandariinid’. Film ilk bakışta bir savaş filmi olarak görülebilir ve bir bakıma öyledir de fakat gerek müziğiyle gerekse barındırdığı alt mesajlarla savaşa farklı bir bakış olarak nitelendirilebilir. Ana karakterlerin destansı tipler olmayışı ise filme dahil olmamızı kolaylaştırıyor. Estonya – Gürcistan ortak yapımı olan film Urushadze’nin üçüncü uzun metrajlı filmidir. Oyuncu seçimlerinde oldukça iyi olduğunu düşündüğüm filmin başrollerinde Lembit Ulfsak, Giorgi Nakhashidze, Elmo Nüganen ve Mikheil Meskhi yer almaktadır.

Abhazya’da 19. yüzyılın ikinci yarısında kurulan Estonya köyleri 1992 yılında başlayan Gürcü – Abhazya savaşıyla huzursuzluk seline kapılır.

Buradaki birçok köylü anavatanlarına dönme kararı alır ve köylerini boşaltır. Yalnızca birkaç kişi kalır. Bahçelerindeki mandalinalarını toplamak için kalan İvo ve Marguse bunlardan ikisidir.


Filmimiz yavaş tempoda ilerler. Mandalinaların güzelliği savaşın pis ellerine dökülen sabun olarak betimlenebilir. Urushadze izleyiciyi bu noktada yakalar. Film müziği ise gerçek anlamda bir şaheser.

Kahramanlarımızın yaşadığı bölge yer yer çatışmaların olduğu, ateşli bir bölgedir. Çatışmaların durulması İvo’yu bölgeye gitmeye ve varsa yaralılara yardım etmeye iter. İvo bu çatışmalar sonrası yaralı olduklarından dolayı evine iki asker alır. Fakat bir sorun vardır.

Aldığı askerler savaştaki iki tarafın birer askerleridir ve filmin stres katsayısı buralarda yükselir. İvo gerekli müdahalelerle ikilinin birbirine evin içindeyken zarar veremeyeceklerini kabul ettirir ve söz alır. İkilinin birbirlerine zarar vermeyerek yer yer atışmalarına tanıklık ettiğimiz filmimiz bize sadakat ve saygı kavramlarının düşmanlık duygusuna karşı nasıl ağır bastığını göstermektedir.

İvo’nun ikiliyi kontrol etme gayreti gün geçtikçe gerekmez hale gelir. İkili birbirine tabiri caizse alışmışlardır. Hatta filmin son kısımlarında İvo’nun evini basan ve Abhaz askeri Ahmed’in Gürcü olduğunu düşünen Abhaz çetesine karşı birlikte savaşırlar. Gerçek anlamda etkileyici bir sahnedir. Bu sahne bize içinde bulunduğun çatıyı ve içindekileri korumanın, aynı ırk adına savaşmaktan önemli olduğunu gösterir.

Yer yer gözlerinizin dolacağına emin olduğum nefis bir filmdir Mandariinid. Savaşın insanları zorla birbirine kırdırdığının kanıtı niteliğindeki bir protestodur adeta.

“Silahlar güle çevrilsin!” Mandariinid.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.