Sinema ve Televizyon Dünyasının Yeni Gözdesi: Nordik Mitolojisi

Truva ve Spartacus Yunan mitolojisinden ilham aldığını, Stargate ve The Walking Death’in Mısır mitolojisinden esinlendiğini, Son Samuray ve Son Hava Bükücü Avatar’ın Çin mitolojisine dayandığını ve Kral Arthur ve Merlin’in Roman mitolojisini selamladığını biliyor muydunuz?

Sinema ve televizyon dünyasının en başarılı yapımlarının hemen hemen hepsi eski mitolojilerden beslenir. Geçtiğimiz yıllarda senarist, yönetmen ve yapımcılar Nordik mitolojisinden de beslenmeye başladı. Gelmiş geçmiş bizi ekran başına kilitleyen 12 Nordik mitolojik altyapısına sahip sinema ve televizyon yapımlarını sizin için derledik.

VİKİNGS: İrlanda-Kanada ortak yapımı 2012’den bu televizyon dünyasının en başarılı dizilerden biri. Ayrıca dizinin karakterlerin, inanç sisteminin Nordik Mitolojisi dayandığına dair en belirgin özellikler taşıyan bir yapımdır. Savaş öncesi askerlerin Odin, Thor, Freya, Freyr gibi tanrılara dua etmesi, yollunda gitmeyen bir durumu açıklamak için Tanrı Loki’yi suçlaması ve askerlerin savaş meydanında ölürlerse Nordik mitolojisinde cennette, Valhalla’ya gideceklerine inanması yapımdaki Nordik esintilere birkaç örnektir.

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ ÜÇLEMESİ: Nordik mitolojisinin ilk defa baskın şekilde hissedilmesi J. R.R. Tolkien ölümsüz eserlerinde başlar. Özellikle ‘Yüzüklerin Efendisi’ üçlemesinin en önemli karakterlerinden biri olan Gandalf, Odin’i andırır. Gandalf’ta aynı Tanrı Odin gibi öldükten sonra dirilmiş, bir süre gözünün tekini kaybetmiş ve orta dünyada adaletin, bilgeliğin, gerçeğin ve iç görünün temsilcisi olmuştur.

1

GAME OF THRONES: Kıştepesi Hanedanlıklarına ait hemen hemen her özelliği Nordik mitolojisinde bulmak mümkündür. Stark Ailesi’nin kurt sembolünü mitolojik Nordik Kurdu Fenrir’e benzediğini ve ailenin son sezona kadar sürekli kötüye giden kaderinin Fenrir’in Tanrı Tyr’in tarafından kör edilince güç kaybettiği mitolojik hikayeyi hatırlattığını söyleyebiliriz. Hikaye Fenrir’in Tyr’in zaman içerisinden öç almasıyla sonlanmaktadır. Darısı Starkların başına!

2

AVATAR: Vitraya Ramunong’u nam-ı değer ‘Ruhların Ağacı’nı hatırlamayan yoktur. Na’vilerin hayatları pahasına insanlara karşı korudukları bu ağacın Nordik mitolojisindeki karşılığı Yggdrasil, Hayat Ağacı’dır. Nordik mitolojisinde bu ağaç, atalar ve insanlar arasındaki bağı kurar, dünyevi olanı maneviyattan ayırır, bilgelik ve ilham verir. Jake Sully’nin filmin sonundan başına kadar değişiminin alegorisi bu ağacın Nordik mitolojisindeki önemine işaret eder.

3

DOCTOR WHO: 26 sezondur devam ederek nesilden nesile aktarılan Doctor Who’da Nordik mitolojisini selamlamadan edememiştir. The Curse of Fenric’te Doctor Who’nun satranç oynadığı kurt, Nordik mitolojisi efsanevi kurdu Fenric’ten başkası değildir. Onun öfkesini ve görme bozukluğunu hesaba katarak satranç masasında kurdu oyalamayı başaran Doctor Who bir uzay macerasını daha başarıyla sonlandırmıştır.

4

HARRY POTTER: Remus Lupin’in kurt adama dönüşmesinden sorumlu olan, ‘Ölüm Yiyenlere’ karşı verilen Hogwart Savaşı’nda Profesör Trelawney tarafından kafasına kristal bir küre atılarak etkisiz hale getirilen, bilinen en vahşi kurt adam, Fenrir Greyback; adında da anlaşıldığı gibi J. K Rowling’in Nordik mitolojisinden esinlenerek yarattığı bir karakterdir.

5

SUPER NATURAL : Korku ve gerilim türünden önemli bir kesimin beğenisi kazanmış Super Natural’da yayınlandığı süreç boyunca Nordik mitolojisinden beslenmiştir. Birinci sezondan Nordik Bereket Tanrısı Vanir yer almıştır. Odin, Baldur ve Loki gibi Nordik Tanrıları Lucifer tarafından öldürülmüştür ve Thro’un çekici sekizinci sezonda Super Natural açık artırmasında satılarak başka bir Nordik Tanrısı Vili tarafından satın alınmıştır.

6

MASKE: Jim Carrey’nin yer aldığı bir zamanların en başarılı komedi filmi maske aslında kötü Tanrı Loki’nin bir güzellemesidir. Aynı Loki gibi Stanley Ipkiss de bulduğu maske ona güç kazandırmıştır ve bu güçleri kontrol etmeyi bilmediği için insanlara zarar vermesine yol açmıştır. Ayrıca maskenin yeşil rengi de Nordik mitolojisinden Loki’yle sık sık bağdaştırılan yeşil rengine bir göndermedir.

7

PAMUK PRENSES VE YEDİ CÜCELER: Walt Disney tarafında uyarlanmış Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’de de bir Nordik masalına rastlanır. Yedi Cücelerden biri olan Svartaheim, Tanrıça Freya’nın Brisingamen adlı cüce zanaatı değişmiş kolyeyi yapan cücenin ta kendisidir.

8

THOR: 2011 yapımı süper kahraman filmi Thor, aslında bir Nordik Tanrısı olan Thor’un ‘Marvellaştırılmış’ halidir. Filmdeki gibi mitolojik öyküde de Loki, Thor’un hem kardeşi hem de can düşmanıdır. Ayrıca Dokuz Krallığın yer altığı takım yıldızı olarak filmde gösterilen Yggdrasil’in ağaca benzetilme nedeni yine Nordik mitolojisi ile ilgilidir.

9

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.