Sinemada Klasik Batı Müziği

Mozart, Beethoven, Chopin… Bu ünlü müzisyenlerin çoğunu besteleri ile tanıyoruz. Bu dehaların yapıtları neredeyse herkes tarafından biliniyor ve dünyanın her yerinde seslendiriliyor. Ancak birçoğunun besteleri kadar karakterleri, tarzları ve yaşamları da dikkat çekiyor. Bir dehanın gözünden dünyanın nasıl göründüğünü hayal ediyoruz. Bu besteleri yapan, yaratan kişilerin hayatlarını, yaşadıkları dönemi ve şartlarını içten içe merak edenler okuyucularımız için Klasik Batı Müziği’nin dehalarını konu almış, birbirinden eşsiz usta yapımı filmleri derledik!

Amadeus, 1984

Amadeus (2)

Aynı isimle “Peter Shaffer” tarafından tiyatro olarak yazılmış ve daha sonra “Milos Forman” tarafından beyaz perdeye uyarlanmış, sinema tarihinin başyapıtlarından biridir. Tiyatronun ana konusu; dönemin yine tanınan bestecilerinden Salier’inin Mozart kıskançlığı ve hatta nefretidir. Bu kıskançlık İncil’deki bir ayeti anlatmak adına biraz fazla abartılmıştır ve bu bakımdan gerçeği çok yansıtmamıştır. (Hatta Salieri’nin, Mozart’ın ölümünün ardından çocuklarının müzik eğitimini üstlendiği, Mozart’ın eserlerini seslendirdiği ve tanıttığı söylenir.) Ancak her ne kadar bu kıskançlık abartılmış olsa da, filmde Mozart’ın hayatı, yapıtları (Özellikle operaları ve son eseri “Requiem”) ve dönemin şartları çok hoş bir şekilde ele alınmış ve bu yüzden film, ciddi biyografi özelliği taşımaktadır.

Amadeus (7)

Amadeus (9)

Filmin IMDB Puanı 8.3’tür ve 8 dalda “Oscar Ödülü” almıştır.

Yazan: Peter Shaffer

Yönetmen: Milos Forman

Oyuncular: Tom Hulce, F. Murry Abraham, Elizabeth Berridge

Immortal Beloved (Ölümsüz Sevgili), 1994

immortal-beloved

Film Beethoven’in hayatını ve mektupları aracılığıyla aşk hayatının bir parçasını konu alır. Filmde sık sık Beethoven’in eserlerine yer verilmiştir. (Beethoven 5. ve 9. Senfoni, 5. Piyano Konçertosu ve Ay Işığı Sonatı gibi.)

İmmortal Beloved (2)

Yönetmen Bernard Rose ve başrolde “Gary Oldman” yer almıştır.

Copying Beethoven (Beethoven’ı Anlamak), 2006

beethoveni-anlamak

Filmde küçük kurgular olmasıyla birlikte Beethoven’ın son yıllarını, sağırlık sorunlarını ve son eseri olan 9. Senfoni’yi güzel bir şekilde ele almış, 2006 yapımı hoş bir yapıttır.

Yönetmen: Agnieszka Holland

Oyuncular: Ed Harris, Diane Kruger, Matthew Goode

The Pianist (Piyanist), 2002

the-pianist

Muhtemelen çoğumuzun ismini duymuş olduğu, Roman Polanski’nin yönetmenliğinde çekilmiş, Adrien Brody’nin harika bir performans sergilediği klasik filmlerden biridir. Film; Chopin’e benzerliği ve güzel Chopin yorumu ile dikkat çeken piyanist “Wladyslaw Szpilman”ın hayatı ve 2. Dünya savaşında yaşadığı zorlukları konu alır. Filmde en göze çarpan eser Chopin’in do diyez minör noktürnüdür.

pianist

IMDB Puanı: 8.5

Yönetmen: Roman Polanski

Oyuncular: Adrien Brody, Thomas Kretschmann

Shine, 1996

shine

Film günümüzde hala yaşayan ve konserler vermeye devam eden ünlü piyanist “David Helfgott”un hayatını ve yaşadığı zorlukları konu alır. Başrolde David Helfgott’u canlandıran usta oyuncu “Geofrey Rush” filmdeki performansı için biri Oscar olmak üzere 4 ayrı ödül almıştır. Filmdeki en önemli yapıt ise Rachmanninoff’un Do Minor 3. Piyano Konçertosu’dur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.