Sinemanın Sesi / The Jazz Singer

“Wait a minute, wait a minute, you ain’t heard nothing yet!”

Sinema tarihinin ilk sesli sözcükleri işte bunlardı, henüz hiçbir şey duymamıştık. 6 Ekim 1927 tarihinde gösterime giren, dönemin en popüler sanatçılarından şarkıcı ve aktör Al Jolson’un oynadığı Jazz Singer, ilk sesli sinema filmi olarak tarihe geçmiştir. Filmin olay örgüsü; Jackie isimli karakterin aile gelenekleri olan sinagogda kantor olmayı reddederek, caz şarkıcısı olması üzerine kurulmuştur. Jackie bu uğurda ailesini daha çocuk yaşta terk ederek, çeşitli maceralara atılmış ve en sonunda istediğine ulaşmıştır. Fakat aşk ve aile ilişkileri, onun caz kariyerini etkilemeye devam etmiştir.

Yapımcılığını Warner Bros’un üstlendiği filmin yönetmeni ise, Alan Crosland’dır. Kendisinden önceki filmlerde ses kullanımının çekilmiş filmin üzerine sonradan eklenen şarkılardan oluşması, oyunculukların abartılı olmasına neden oluyordu. Üstelik oyuncuların gerçek sesleri duyulmadığından, dil bilgisine hakim olma ve güzel konuşma zorunluluğu gibi sorunlar da yoktu. The Jazz Singer, tam anlamıyla sinema kurallarını yerle bir etmiştir, artık sinema için gerçek seslerin zamanıdır.

Müziğin hareket ve kurguyla anlamlı bir şekilde harmanlanması, filmin – ilk müzikal değil- ilk müzikli film olarak tanınmasına neden olmuştur. Al Jonson beyaz bir insan olmasına rağmen, filmde sahnelediği bir performans için kendisini boyayarak, siyahi bir insanı da canlandırmıştır. O dönem için farklı olduğu kesin olan bu durum, günümüzde hala tartışılmaktadır.

Hayal gücümüzün sınırlarını zorlayan, fantastik evrenler yaratan ve farklı bir boyuta ulaşan sinema, sadece doksan iki yıl önce ilk kez seslendirilmişti. Gelecekte sinemanın ulaşacağı noktayı tahmin etmek, bu kısacık dönemde oluşan gelişmelere bakıldığında bizler için oldukça heyecan verici…

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.