‘Sınır Tanımayan Palyaçolar’ Mülteci Çocuklarla Bir Araya Geldi!

”Kahkaha en iyi ilaçtır” sloganıyla yola çıkan Sınır Tanımayan Palyaçolar, Urfa’da savaş mağduru mülteci çocuklarla bir araya geldi.

Sınır Tanımayan Palyaçolar, Hayata Destek İnsani Yardım Derneği aracılığıyla, Suriye’deki savaştan kaçan mülteci çocuklarla Urfa’da buluştu. Farklı ülkeden insanların oluşturduğu Sınır Tanımayan Palyaçolar, daha önce Romanya, Ukrayna, Sri Lanka, Nepal, Kenya, Türkiye ve Suriye gibi onlarca farklı ülkede çocuk ve yetişkinler için ücretsiz gösteriler düzenledi.

Türkiye’deki projelerini koordine eden ve aynı zamanda palyaçolar arasında yer alan Günay Dinçoy, Suriye savaşından bu yana Türkiye’de projeler yaptıklarını, daha çok sığınmacıların yaşadıkları Hatay, Antep, Batman, Diyarbakır ve ilçesi Bismil, köylerde ve sınırda gösteriler yaptıklarını söyledi. Dinçoy sözlerine şöyle devam etti: ”Özellikle çocuk ve kadın odaklı çalışıyoruz. Temel amacımız sadece güldürmek. Çünkü güldürmenin gerçek bir iyileştirme hali olduğunu, yaşadıkları yerde gülebilmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Sığınmacıların önce temel barınma ve diğer ihtiyaçları sağlandıktan sonra biz ortaya çıkıyoruz ve yeni hayatlarında kişilere yardım etmeye çalışıyoruz. Güldürmek mutlu etmek ve gülme yoluyla barışın bir parçası olabilmektir amacımız. Brezilyalı, İtalyan ve Fransız sanatçıların çocukları güldürmenin yanında bu sanatçıların ülkelerine döndüklerinde gördükleri realiteyi, ortamı aktarmaları. Onların blokları var, bir anlamda küçük uluslararası gazete görevi görüyorlar.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.