Sınırsız Bir Dünyanın Fotoğrafçısı: Mary Ellen Mark

Çekilmesi zor olan fotoğrafları tercih eden fotoğrafçılardan biri olan Mary Ellen Mark’ın 75 yıllık fotoğraf dolu yaşamı, 25 Mayıs 2015 tarihinde sona erdi. Ardında sıra dışı insanların günlük yaşamlarını anlatan kareleri bıraktı.

Mumbai’deki hayat kadınları, Seattle’daki evsiz gençler ve Oregon’daki akıl hastaları, ünlüler, dünya liderleri gibi birçok simgeleyici fotoğrafa imza atan ve döneminin en önemli belgesel fotoğrafçılarından olan Mary Ellen Mark, Türkiye’yi de ziyaret eden fotoğrafçılar arasında. En son 2012 Bursa Fotofest’e usta sanatçı olarak katıldı.  Fotoğrafları Rolling Stone, The New Yorker gibi ünlü dergilerde yayınlanırken, Mark yaşamı boyunca 18 kitap yayınladı. 2014’te, George Eastman House tarafından ‘Fotoğrafçılıkta Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü kazandı.

mary-ellen-mark-fotograflari-2

mary-ellen-mark-fotograflari-3

mary-ellen-mark-fotograflari-4

Mark, Communication Arts Dergisi’ne 1997’de verdiği şu demeçle fotoğrafa olan ilgisini belirtmiş: “İlk kez bir sokağa çıkıp fotoğraf çektiğim zamanı hatırlıyorum. Philadelphia’nın merkezine inmiştim ve insanlarla iletişime geçip onları fotoğraflamaya başlamıştım. O an tek düşündüğüm şey bu işi ne kadar çok sevdiğim ve hayatım boyunca bu işi yapmak istediğimdi.”

mary-ellen-mark-fotograflari-5

mary-ellen-mark-fotograflari-6

mary-ellen-mark-fotograflari-7

mary-ellen-mark-fotograflari-8

mary-ellen-mark-fotograflari-9

“Passport” kitabının tanıtımı sırasında yapılan röportajında “Sınırlı bir yaşamım olacağına, ölmeyi tercih ederdim.” diyen Mark, “Yaşayabileceğim tecrübeleri yaşayamama hissiyatına kapılmak istemem. Bence tecrübe etmek demek, dünyanın dört bir yanından insanları tanımak ve onları fotoğraflayabilmek demek…”

mary-ellen-mark-fotograflari-10

mary-ellen-mark-fotograflari-11

mary-ellen-mark-fotograflari-12

mary-ellen-mark-fotograflari-13

mary-ellen-mark-fotograflari-14

mary-ellen-mark-fotograflari-15

mary-ellen-mark-fotograflari-16

mary-ellen-mark-fotograflari-17

2 Yorumlar

  1. Avatar

    merve

    14 Haziran 2015 en 12:55

    merhaba, koyduğunuz ilk fotoğraf mary ellen mark’a değil amerikalı fotoğrafçı sally mann’ e aittir. hoşçakalın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.