Şintoizm ve Japon Mitolojisinin Kahramanları

Dünyanın en eski dinleri arasında olan Şintoizm M.Ö VII yy kadar dayanan bir geçmişi vardır. Çinliler ile olan ilişkilerden sonra budizmin öğrenilmesi yerli inancı ayırt etmek için dinlerine shin (tanrı), to (yol) adını verirler.Japon mitolojisi iki olayla başlar tanrıların ortaya çıkışı ve Japonya’nın oluşumu.Japon tanrılarının ilkleri Adem ve Havva’ya benzetilebilir. Gök Tanrısı İzanagi ve Yer Tanrıçası İzanami yeryüzünde ki ilk kara parçasını yaratırlar ve bu adalara yerleşip diğer tanrıları doğururlar. İzanami öldükten sonra İzanagi çok üzülür ve eşini almak için yer altı dünyasına iner ama artık çok geçtir. İzanami yer altı dünyasıyla birleşmiş ve geri dönme şansı kalmamıştır. İzanagi bu duruma çok sinirlenir ve yer altı dünyasından çıkar.

İzanagi, yer altı dünyasının kirlerinden temizlenmek için girdiği suda en önemli tanrılar İzanagi’nin, yüzünü yıkarken oluşur. Sol gözünü yıkarken Güneş Tanrıçası Amaterasu, sağ gözünü yıkarken Ay Tanrısı Tsukuyomi ve burnunu yıkarken Deniz ve Fırtına Tanrısı Susanoo meydana gelir. İzanagi dünyayı bu üç kardeş arasında pay eder. Amaterasu gökleri, Tsukuyomi geceyi ve Ay’ı, Susanoo ise denizleri ve fırtınayı kontrol etmeye başlar.

İzanagi ve İzanami

sintoizim-ve-japon-mitolojisinin-kahramanlari2

  Amaterasu    

Amaterasu_cave_edit2

 Susanoo

Susanoo-Large

Tsukuyomi

tsukuyomi1

1 Yorum

  1. Avatar

    Görkem

    24 Mart 2017 en 16:51

    Güzel kısa özet geçilmiş bir bilgi olmuş. Ellerinize sağlık. İnsan merak edip geniş şekilde ayrıntılarla anlatılmış halini okumak istiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.