Sir Arthur Conan Doyle

1859’un 22 Mayıs’ında Arthur Conan Doyle İskoçya’da doğmuştur ve bugün insanların birçoğu onu Sherlock Holmes’u yaratan kişi olarak tanımaktadır.

İsmini annesinin hayranı olduğu Kral Arthur’dan almaktadır. Charles Dickens ve Sir Walter Scott’un romanlarıyla büyür. Edinburgh Üniversitesi’nde tıp eğitimi aldıktan sonra bir süre gemi doktoru olarak görev yapar ve sonunda Charles Dickens’ın doğduğu yer olan İngiltere’nin Portsmouth şehrine yerleşir. Başarısız doktor, 1885 yılında hastalarından birinin kız kardeşi olan Louisa Hawkins ile evlenir.

Sir-Arthur-Conan-Doyle-ailesi

Doyle’un karakteri için düşündüğü ilk isim: Sherringford (bazı kaynaklarda Sheridan) Hope. Bu isim Louisa’nın içine sinmeyince yazarımız en sevdiği müzisyen, kemancı Alfred Sherlock ve kriminal psikoloji üzerine kitaplar yazmış olan ünlü hukukçu Oliver Wendell Holmes’un isimlerini kullanarak dünyanın en ünlü dedektifini yaratır. Edebiyat dünyası, bu evliliğe bir isim borçlu sayılabilir.

sherlock-holmes

Sherlock Holmes. Tarihin en başarılı dedektiflik öyküleri… İlk macera A Study in Scarlet (Kızıl Dosya), Beaton’s Christmas Annual’ın 1887 tarihli baskısında yer alır. 1891’de ise The Strand adlı bir dergi Holmes’u seri olarak yayımlamaya başlar. Üniversitedeki eski hocası Joseph Bell’i merkeze alarak yarattığı bu zeki, kibirli, duygusuz karakter okuyucular tarafından çok sevilir ancak yazarımız tarihsel romanlar gibi daha ciddi eseler yazmayı amaçladığı için 24 öykü sonunda onu öldürür.

Bayanlar ve Baylar, Sherlock Holmes ve Moriarty 1893’te The Adventure of the Final Problem adlı öyküde ölmektedir.

Sadık okurlar bundan hiç memnun kalmaz ve yaklaşık 20 bin kişi dergi aboneliğini iptal ettirir. Yazarın evi önünde protestolar düzenlenir. Kurtlar Vadisi’nde Süleyman Çakır karakterinin ardından kılınan cenaze namazlarını bir düşünün. Bazıları yas nedeniyle kollarına siyah bant bile takar. Baskılara dayanamayan Sherlock, 1902’de tekrar geri döner; ününe ün katmaya ve yazarını hayatının sonuna kadar zengin etmeye devam etmektedir.

Sir-Arthur-Conan-Doyle-resmi

Sherlock Holmes, ismi dışında bir ikon olma özelliğini de bir başkasına borçlu. Dönemin en iyi illüstratörlerinden Sidney Paget; dedektifi, 1890’ları yansıtan tipte kadınlar için çekici, ince, uzun, kusursuz giyimli bir karakter olmasını sağlar.

Sir-Arthur-Conan-Doyle-sovalye

Sanılanın aksine yazara “Sir” unvanını kazandıran edebiyat dışı eserleri olmuştur. Başta “The Great Boer War” olmak üzere, İngiliz politikalarını kuvvetle destekleyen milliyetçi söylemleri ona 1902’de şövalyelik unvanı kazandırmıştır. Sir Arthur Conan Doyle’un politikaya ilgisi yazma eylemiyle sınırlı kalmaz. Bu dönemlerde iki kere parlamento adayı olma girişiminde bulunur ve bu girişimler hekimlikte olduğu gibi başarısızlıkla sonuçlanır.

Sir-Arthur-Conan-Doyle-asker

1.Dünya Savaşı’nda bir oğlu ve kardeşi dâhil olmak üzere birçok akrabasını kaybeden yazar, yaşlandıkça kendini doğaüstü güçlere inandırmıştır. 1926’da “The History of Spiritaul” adlı bir kitap yazacak kadar sıkı bir spiritüalist olmasıyla çevresi tarafından alay konusu olmuştur.

Sir-Arthur-Conan-Doyle-fotografi

Birkaç küçük detay daha

Golf, kayak, kriket ve boks gibi birçok spora düşkün olan Doyle, aynı zamanda 1884 yılında Portsmouth Association Futbol Kulübü’nün kurucularından olup A.C. Smith takma adıyla takımın ilk kalecilerindendir.

Sir-Arthur-Conan-Doyle-fotografi-

Sir Arthur Conan Doyle, kitaplarını çoğu zaman kurgularında en az Sherlock Holmes kadar önemli bir yere sahip olan “Dr. John Watson” diye imzalamaktadır.

keep-calm-and-read

 “Önümüzdeki yüz yıl içinde yalnızca Sherlock Holmes’u icat eden adam olarak tanınıyor olursam, hayatımı başarısız sayarım.”

Sir Arthur Conan Doyle

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.