“Siz Beni İnsanlıktan, Saffetten, Samimiyetten, Sevdadan İğrendirdiniz”

Reşat Nuri Güntekin oyunları, romanları, öyküleri ve gezi yazısı ile Türk Edebiyatı’nın gönlünde taht kuran, güzide yazarlarımızın başında gelmektedir. Yapıtlarında konuşma diline yer veren Güntekin, eserlerinde gerçekçi gözlemleri ile ön plana çıkmaktadır. Yaprak Dökümü, Dudaktan Kalbe ve Çalıkuşu romanları sinema ve dizi olarak da uyarlanmışlardır. Güçlü kalemiyle okuyucuya okuma zevkini yaşatan Güntekin, sadece eserleri ile değil, akıllara kazınan sözleri ile de etkisini sürdürmektedir.

İnsan bu sözleri okurken Reşat Nuri’nin kalbinin güzelliğini, insan sevgisini ve yapısındaki duruluğu hemen sezebiliyor. Fakat bu herkes için geçerli değil. Çünkü herkes bu incelikten anlayamıyor olabilir. Öyle bir dünyada yaşıyor hale geldik ki, birbirimize bir selamı bile çok görüyor, birilerinden bir şey rica ederken çekiniyor, sosyal ilişkilerimizi unutuyoruz.

Her gün milyonlarca çocuğun ve bireyin binbir çeşit olay yaşadığı bu dünyada,  gün geçtikçe samimiyetten uzaklaşıp insan kılığındaki robotlar haline geliyoruz. Hâlbuki ne kadar kolay sevmek, sevilmek, değer vermek, değer görmek …

Hepimizin farklı hayatları ve amaçları olmakla birlikte, bu farklılıkların içinde ortak bir yaşam bulmak için hâlâ bir umut var. Kötülüklerin, bencilliklerin dolu olduğu ortamlardan güzelliğin, iyiliğin, insanlığın tekrar kazanacağı, her çocuğun güne gülerek başlayacağı bir dünyaya uyanmak için hâlâ fırsatımız var.

Reşat Nuri Güntekin ‘in dediği gibi: “Benim için sevmek bir başka insanın vücudundan, ruhundan bir parça hükmüne girmek, onunla beraber gülüp ağlamak, ıstıraplarını paylaşmak demekti.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.