Sokağa Getirilen Canlılık ”Graffiti”

Sokakta yaşam varsa, renklerle var. Çıkmaz bir sokakta ki ışıldayan güneşi düşünün ve her şeyden önemlisi bunu sizin yarattığınızı…

Öncelikle bize biraz kendinden bahsedebilir misin? Neler yapıyorsun? Okuyor musun?

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Tarihi öğrencisiyim. Fotoğraf çekmeyi, graffiti odaklı ilerlemeyi, agresif paten kullanmayı ve dövmecilik yapmayı seviyorum.

Graffiti ile tanışman nasıl oldu? İlgi alanlarının arasına nasıl yerleşti?

Graffitiye ilgi duymamın kaynağına inersek, önceleri başkaları tarafından yapılan graffitilerin fotoğraflarını çekiyordum. Bu fotoğrafları çekmek hoşuma gidiyordu. Renkler çok canlı ve fazlasıyla çekiciydi. Bir gün düşündüm neden ben de boyamıyorum diye. Zaten çizime de ilgim vardı. Ufaktan başladım. O günden beri, devam ediyorum kendimi geliştirmeye.

Oldukça renkli bir dünyaya giriş yaptın diyebilir miyiz?

Kesinlikle inanılmaz renkli. Başka bir boyuta geçiyormuşsunuz gibi. Çıkmaz bir sokaktaki ışıldayan güneşi düşünün ve her şeyden önemlisi bunu sizin yarattığınızı…

mo_by_realonee-d33rpj9

Peki, çizimlerini yaparken veya onları boyarken neye göre karar veriyorsun? Hayal gücünü kullanabilmek önemli mi?

Benim için hayal gücü çok önemli. İlgi alanlarımın hemen hemen hepsinde hayal gücüme yoğunlaşırım. Hoşuma giden şeyleri bununla perçemliyorum. Bir düzen oluştururken en tepeye hayal gücümü ekliyorum.

Graffitiye ilgisi olanlara veya yeni başlayacak olanlara herhangi bir tavsiyen var mı?
Bu olaya önce etkinlik olarak başlayacaklar. Ama sonra vazgeçilmezleri olacak. Onun için başladıkları işi sonuna kadar götürsünler. Pes edip bırakmasınlar boyamayı. Zamanla daha eğlenceli olduğunu görecekler. Etrafı renklendirmek çok keyif verici bir şey. Emeğini ve hayal gücünü kullanmak isteyen herkes bu etkinliğe katılabilir. Sokakları aydınlatacaklar, zamanla!

Sadece eğlenmek amaçlı mı bu tür etkinliklere katılıyorsun yoksa graffiti senin için getirisi olan bir iş niteliği de taşıyor mu?

Sadece eğlenmek amaçlı. Tabii bazen bir fikir de taşıyor. Onun dışında maddi getirisi yok.

__by_realonee-d4kaxmf

Peki, bu aktivite senin sosyal hayatını nasıl etkiliyor? Bu sayede yeni insanlarla tanışıyor musun?

Sosyal hayatı daha çeşitli kılıyor. Yeni insanlarla tanışıyorsunuz sürekli. Graffiti üzerine bazen festivaller düzenleniyor ülkemizde bu tür yerlerde daha çok kişiyle tanışıyorsunuz. Ya da işlerini beğendiğiniz kişilerle tanışma fırsatınız oluyor.

Aynı zamanda çizim yapıyor, fotoğraf çekiyor ve bildiğim kadarıyla dövme yapıyorsun. Dövme yaparken renklendirmelerinde sokaklardaki boyamalardan esintiler oluşuyor mu canlılık adına? Dövmede bir graffiti devamı diyebilir miyiz senin için?

Hepsi bazen birbiriyle bağlanıyor. Bu benim için yaptıklarımı daha da eğlenceli kılıyor. Dövme yaparken de kendi çizimlerimi ya da farklı şeyleri kullanabiliyorum. Bazen de dövme şekillerini graffiti olarak duvara taşıyabiliyorum. Ama kapanışı hep kendi çektiğim fotoğraflarla yapıyorum.

Graffiti alanında kişilerin kendilerini geliştirebilecekleri, eğitim alabilecekleri bir yer var mı? Yoksa sokaklarla mı sınırlı sadece?

Bazı üniversitelerin graffiti atölyeleri gibi çalışma ortamları olmuştu. Ama yok denecek kadar az. Yani yine iş bireyde bitiyor. Kendini geliştirmek istiyorsa, çabalamalı. İlla kendisini sokaklara atarak başlasın demiyorum ama çizsin, karalasın. İlgisi varsa kendini köreltmeden yoluna devam etsin.

sacmalama_by_realonee-d3kv019

Bu alanda devam etmeyi düşünüyor musun? Sokaklar, boyalar, graffiti senin için bitebilecek bir şey mi?

Kesinlikle hayır. Sokakta yaşam varsa, renklerle var. Yeni tanıdığın insanlarla var. Huzur benim için şimdilik bu.

Ayça Aktaş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.