Sokağın Sanatı Dışa Vurum Biçimi: Graffiti

Her gün yanı başımızda yükselen binalara inat, sanatın hayatımıza kattığı renklerle şenleniyor sokaklar. Graffiti; acele ile yapılmış düzenlemelerle ve üzerinde özellikle düşünülerek yapılan örneklerle, çağdaş dünyamızı en etkili şekilde ifade edebilen bir sanat dalıdır. Kökleri Antik Mısır ve Antik Yunan’a dayanan, ilk örneklerine Efes’te rastlanılır. Seksenlerde hip hop kültürünün yükselişe geçmesiyle graffiti, bugün aslında çok eski bir gelenek olan muralların yeniden kentleri süslemesiyle modernize olmuş durumda.

Tarihte ilk olarak graffitiyi bir reklam malzemesi olarak kullanan Romalılar, doğanın ve çevrenin olumsuz şartlarını bir kentsel peyzaj veya ekonomik olarak çökmüş bölgede uygulama alanı olarak düşünüyorlardı. Ancak düzenli olarak gördüğümüz graffiti, bulunduğu alanın çevresi ile gerçekçi bir ilişki oluşturmaktadır.

Dünya çapında yaşanan toplumsal ve evrensel sorunların,  graffiti sanatçılarına konu olduğu günümüzde; sokaklarımızın renklenmesinin yanı sıra, insanlığa verdiği mesajlarla da sanatın gücüne şahitlik ediyoruz. Bu alanda başarıya ulaşmış birkaç graffiti sanatçısını ve çalışmalarını inceleyelim…

İstanbul Kadıköy Yeldeğirmeni’ndeki dev siyah beyaz mural Karsruheli grafik sanatçısı Dome’a ait.

Van Gogh’un fırça darbelerine benzeyen sprey darbeleriyle, daha çok Londra ve Berlin’de işlerine rastlayabileceğiniz Jimmy C, bu graffiti çalışması ile Londra’da karşımıza çıkıyor.

Brick Lane’in ünlü kirpisi Ghentli, ROA’nın karakalem tarzı sprey darbeleriyle Londra sokaklarını süslüyor.

Kuzey Carolina’da yaşayan, graffitilerinde kullandığı; koyu ve mat renkler ile insan psikolojisinden dalgalanmaları anlatan  Taylor White’in eserlerine, Georgia’nın Atlanta şehrinde rastlamak mümkün.

Brooklynlı sanatçı Gaia, ülkemizde geçtiğimiz yıllarda Pera Müzesi’nde sergilenen Language of the Wall çalışması ile tanınsa da, asıl işlerine Brooklyn sokaklarında rastlıyoruz.

Dünya çapında herkes tarafından bilinen, farklı ülkelerdeki toplumsal sorunlardan mesajlar veren çalışmalarıyla İngiliz sanatçı Banksy, son yıllarda graffitti sanatını önemli hale getiren isimlerden biri. Son olarak geçtiğimiz günlerde Venedik Bienali öncesi, elinde meşale ve sırtında can yeleğiyle duran bu çocuk figürü ile karşımıza çıkıyor. Daha öncede sığınmacı krizine dikkat çeken kimliğini gizleyen sanatçı, henüz çalışmanın kendisine ait olduğuna dair bir açıklama yapmasa da, bu çalışmanın Banksy’e ait olduğu tahmin ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.