Sokak Sanatının Yeni Kahramanları : Kitaplar

Kitaplar çoğumuz için hayatın vazgeçilmez parçaları, onları ifade edecek birçok cümlemiz ya da sınırları aşacak tonla duygumuz var. Bu sefer yazıyla ya da duygularınızla değil de “sokak sanatıyla” bunu dile getirdiğinizi hiç düşündünüz mü? Cevabınız evet ise buyurun duvarların yeni misafirlerine…

İlk sanatçımız Levalet, monochrome graffitileri ile tanınan Fransa’nın aykırı sanatçısı şimdi kentsel arazide boy gösteriyor. Sanatında ironiye fazlaca yer veren Levalet “Real Books” seçkisiyle karşımızda.

levalet-real-books

Carolyn Speranza ve Lisa Link adlı sanatçıların 5 lise öğrencisinin de desteğini alarak ortaya çıkarttıkları bu eser “Okuryazarlık Penceresi” olarak adlandırılmış. Kitapları duvar sanatında kullanan ilk örneklerden biri olarak kabul edilmekte.

Carolyn-Speranza-graffiti

Portland, Oregon’da Hawthorne Boulevard ve Powell’s Kitapçıları yakınlarında yer alan bu fresk Oscar Wilde’dan, Agatha Christie’ye tanınmış yazarların resmedilmiş portrelerini ve onlara ait sözlerine yer veren bir çalışma olarak karşımıza çıkıyor. Bu özelliği ile de “Edebiyat Freski” adını tamamı ile hak etmiş görünüyor.

edebiyat-freski

Neredeyse tüm duvarlarının sokak sanatıyla kaplı olmasıyla ünlenen Chicago’nun Pilsen mahallesinin bir diğer sakini ise Pawn Works. Kendilerini koleksiyoncu ve sanat kolaylaştırıcısı olarak adlandıran bu sanatsal kolektif, “Pilsen Books” adlı çalışmasıyla yaratıcı bir sanat projesinin de mimarları olarak karşımıza çıkıyor.

pilsen-kitaplari

Buenos Aires sokak sanatçısı Patxi Mazzoni Alonso bir sokak sanat projesi ile karşımızda. Reading Punk adlı çalışmasında eğitim, müzik ve sanatı teşvik etmeyi amaçlarken aynı zamanda tanınmayan ve reddedilen Punk’ı da tepkisel olarak resmetmiştir.

reading-punk

Philadelphia’da göreceğiniz bu müthiş duvar sanatı Donald Gensler tarafından dizayn edilmiş. Duvar, Philadelphia’nın Afrika-Amerikan tarihinin önemli yönlerini temsil eden Duvar Sanatları Programı’nın bir parçasıdır.

Donald-Gensler

Bu inanılmaz duvar Brezilyalı sokak sanatçısı Tinho (Walter Nomura) tarafından dizayn edilmiştir. Frankfurt’ta karşımıza çıkan bu freskte kitap yığınları üzerinde bekleyen iki çocuk resmedilmiştir.

tinho

Devasa görünümlü bu kitaplık Rusya’nın Tyumen şehrinde bir okulun avlusunda bizi karşılıyor. Rus sanat grubu Color of the City’nin bu çalışması gençlere kitap sevgisini aşılamanın en güzel örneği gibi duruyor.

color-of-the-city

Dublin Trinity College Kütüphanesi’nin iç mekânını resmeden bu çalışma Polonya’da bulunan Ustron Halk Kütüphanesi’nin tam 7 duvarında çalışılmış ve 500 metrekare bir alan üzerine kurulmuştur.

ustron-halk-kutuphanesi-graffiti

Kaynak: http://ebookfriendly.com

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.