Sokaklarda Yaşayan İnsanların Samimi Portreleri

Sisler Bulvarı’na akşam çökmüştü

Omuzlarımıza çoktan çökmüştü

Kesik birer kol gibi yalnızdık

Dağlarda ateşler yanmıyordu

Deniz fenerleri sönmüştü

Birbirimizin gözlerini arıyorduk.

– Atilla İlhan –

Yaşıyoruz, hayatımızı var etmek çabasıyla olanca gücümüzle yaşıyoruz. Küllerimizden yeniden doğmak için sayısız vurgun yiyoruz. Çünkü hayatın hiçbir acıması yok. O yıkacak, o öldürecek; biz yeniden geleceğiz dünyaya, hayata sıfırdan başlamak pahasına yeniden kalkacağız ayağa. Ancak unutmamak gerekir ki; bazen hayata direnmek için yeterli gücü bulacak şans ellerimizin arasından kayıp gidebilir. Ve o giderse, biz de gideriz hayattan. Bir ‘tutunamayan’ oluveririz hayatın acımasız kollarında atılıp giden.

“Bir silgi gibi tükendim ben.

Başkalarının yaptıklarını silmeye

çalıştım: Mürekkeple yazmışlar

oysa. Ben, kurşunkalem silgisiydim. Azaldığımla kaldım..”

Tutunamayanlar (Oğuz Atay)

 

Hazırladığı projesi için ödüllü fotoğrafçı Pedro Oliveira; hayatın acımasız yüzüyle bir sebeple karşılaşmış ve sokaklarda yaşamaya mahkum olmuş insanların portrelerini çekmiş. Portresini çektiği her evsizin yazsan roman olur denebilecek acıklı hikayesini de bu portrelerle birleştirmiş.

Projesiyle ilgili olarak sanatçı kendi web sitesinde şunları söylüyor: “2015’de, senin benim gibi planları ve hayalleri olup, bir şekilde barınak ve sokaklarda son bulan gerçek hayatları fotoğraflandırmak için kişisel bir projeye başladım. Projenin ana fikri çok basitti: Onlarla iletişime geçtim, hikayelerini dinledim ve fotoğraflarını paylaştım. Projenin amacı; toplum ve evsizler arasındaki çizgiyi göstermek için bir farkındalık yaratmak ve onları bizim için görünmez kılan devasa sosyal duvarları yıkmaktı.”

Kötülüklerle dolu dünyamızda sanatçı projesinin amacına ulaşabilir mi bilmiyoruz. Ama çok güzel bir iş çıkardığını hiç şüphesiz söyleyebiliriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.