Son 10 Yılın En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi

10) Star Wars: The Force Awakens (2015)

Fantezi ve bilim kurguyu (bir kesim bilim kurgu olmadığını iddia etmektedir) harmanlayan senarist yönetmen George Lucas’ın 1977’de sinema dünyasına kazandırdığı kült yapım 6 devam filmi, animasyon serileri ve kitapları ile dünya genelinde büyük yankı uyandırmış ve etkileri hala devam etmektedir. 2015 yılında vizyona giren serinin 7. filmi The Force Awakens  2000’lin başında vizyona giren ve hayranlarını pek de tatmin etmeyen öncül seriyi unutturacağa benziyor. Serinin 8. Filmi Rian Johnson yönetmenliğinde 2018’de vizyonda olacak.

9) Mad Max: Fury Road (2015)

George Miller’in distopik kült serisi Mad Max’in yeni üçlemedeki ilk halkası olan Fury Road dönemin popüler ismi Tom hardy’i ve başarılı güzel aktris Charlize Theron’u bir araya getirmişti. Max hayatta kalmak ve yalnız ilerlemek için kendini geriye çekmiş olsa da bir anda çorak topraklarda, savaş meydanında bulur kendini.  Şu sıralar halkanın ikinci filmi Mad Max: The Wasteland için geri sayım sürerken yapımın son 10 yıl içerisindeki en iyi bilim kurgulardan birisi olduğu su götürmez gerçek.

8) District 9 (2009)

Hiç kuşku yok ki District 9 bilim kurguya getirdiği farklı bakış açısı ile listedeki yerini fazlasıyla hak ediyor. Şu sıralar kült bilim kurgu Alien’ın devam filmi ile meşgul olan yönetmen Neill Blomkamp yönetmenliğindeki film uzaylıların dünyada 9. Bölge adında bir bölgede konuşlanmasını ve akabinde gelişen olayları çarpıcı bir dil ile anlatıyordu.

7) Children Of Men (2006)

2027 yılında dünyadaki en genç insan da ölünce insanlığın soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya gelir. Bir yandan da dünyada siyasi kriz yaşanmaktadır. Mülteciler, isyancılar ve hükümet arasındaki kargaşanın ortasında kalan Theo’nun hikayesini izleriz. 3 Oscar adaylığı bulunan filmin yönetmen koltuğunda başarılı yönetmen Alfonso Cuarón vardı.

6) Ex-Machina (2015)

Alex Garland yönetmenliğinde çekilen bilim kurgu Ex Machina yapay zekanın ne kadar tehlikeli olabileceğini gözler önüne seren gerilimi bol bir hikaye sunuyordu. Akademi ödüllerinden de eli boş dönmeyen film pek çok festivalde ödüle doydu desek yeridir. Domhnall Gleeson, Oscar Isaac ve güzel yıldız Alicia Vikander’ın başrolünü paylaştığı film son yılların en iyilerinden.

5) Moon (2009)         

En son popüler bilgisayar oyunu Warcraft’ın beyaz perde uyarlamasında kamera arkasına geçen yönetmen Duncan Jones’ın sırtlandığı Moon, Astronot Sam Bell’in enerji kaynaklardan biri olan Helium-3’ü keşfetmek üzere Ay’a gönderilmesini konu ediniyordu. Başına talihsiz bir kaza gelen ve uzayın karanlığında yapayalnız kalan Sam’in hikayesi, özellikle ikinci yarıdaki gerilim dolu sekanslar ile hafızalara kazınıyordu.

4) Snowpiercer (2014)

Gelecekte yeryüzündeki hayatı tehlikeye sokan küresel bir ısınma vuku bulur. Hayatta kalmayı başaran bir grup insan sürekli hareket halinde bir trende hayatlarını geçirmek zorundadırlar. Ancak normal hayatta olduğu gibi burada da sınıfsal çatışmalar söz konusu olacak ve bir kaos ortamı oluşacaktır. Joon-ho Bong’un yönetmenliğinde çekilen bu çarpıcı bilim kurgu filminde Captain America ile şu sıralar popülerliğini sürdüren Chris Evans, John Hurt, Tilda Swinton, Ed Harris gibi birbirinden başarılı oyuncuları bir araya getirmişti.

3) Inception (2010)

Rüya içinde rüya algısı ile kafaları allak bullak eden başarılı yönetmen Christopher Nolan’ın şimdiden bilim kurgu kültü olacağı kesinleşen filmi Inception, senaryosunun muazzamlığı bir yana birbirinden renkli oyuncu kadrosu ile de dikkat çekiyordu. Filmde kimler yoktu ki? Leonarda DiCaprio’dan Tom Hardy’ye, Joseph Gordon-Levitt’ten Marion Cotillard’a adeta bir yıldızlar geçidiydi.

2) Arrival (2016)

2016’nın seneye damga vuran bilim kurgu yapımı Arrival, dünyaya birden fazla inen uzay gemileri ile irtibata geçmeye ve ne istediklerini anlamaya çalışan dilbilimci Dr. Louise Banks’in hikayesine odaklanıyordu. Özellikle şiirsel anlatımı ile izleyenleri duygulandıran yapım, etkileyici kurgu ve görselliği ile ön plana çıkıyordu. Hiç şüphe yok ki Arrival daha uzun yıllar konuşulmaya devam edecek.

1) Interstaller (2013)

Bir başka Christopher Nolan başyapıtı olan Interstaller kuşkusuz listenin bir numarası olmayı ziyadesiyle hak ediyor. Mısır tarlasında geçimini sağlayarak çocukları ile yaşayan Cooper’ın aldığı bir teklif sadece kendi ve çocuklarının hayatını değil insanlığın kaderini de değiştirecek türdendir. En iyi görsel efekt Oscar’ını alan filmde Matthew McConaughey, Michael Caine, Anne Hathaway gibi isimleri bir araya getirdi.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.