Son Zamanların En İyi 10 Polisiye – Macera Kitabı

en iyi 10 polisiye macera kitabı

Gizem, suç, cinayet, aksiyon dendiğinde akla gelen polisiye kitaplar, heyecan, korku, gerilim gibi birçok hissi aynı anda yaşamamızı sağlar. Bu nedenle de bir yerden sonra okuru kendisine bir nevi hapseder. Polisiye  – macera kitapları, özellikle olayları çözümlemeyi ve psikolojik analizler yapmayı sevenler için birebirdir.

Biz de sizler için heyecan, merak ve korkuyu birlikte harmanlayan en iyi 10 polisiye – macera kitabı dendiğinde akla gelenleri sıralamaya çalıştık.

En İyi 10 Polisiye – Macera Kitabı

Da Vinci'nin Şifresi

Da Vinci Şifresi

Da Vinci Şifresi, yayınlandığı ilk günden bu yana büyük yankı uyandırmıştır. Kitabın ana teması, Hristiyanlık dini ve sanat tarihidir. Mükemmel bir kurgu ile yazılmış kitap tüm zamanların en iyi polisiye – macera kitapları arasına girmeyi başarmıştır.

Baskı yılı: 2003

Yazar: Dan Brown

Konusu: Olaylar bir cinayet ile başlar ve bu cinayetin katili olarak birçok kişi şüpheli konumuna düşer. Cinayetin etrafında dönen ana konu, Hz İsa ve Leonardo Da Vinci’nin hayatını ele almaktadır. Bu bağlamda, Leonardo Da Vinci’nin meşhur eseri Mona Lisa hakkında da bazı ipuçları paylaşılmış.

Olasılıksız

Olasılıksız

Son yılların en çok okunan polisiye kitaplarından bir diğeridir. İlginç bir konunun hakim olduğu kitap, en iyi roman dallarında da birçok ödüller almıştır.

Baskı yılı: 2005

Yazar: Adam Fawer

Konusu: Kumar borcu yüzünden kaybedecek birşeyi kalmayan olasılık uzmanı David, kendisine gelen epilepsi hastalığı üzerindeki deneyleri kabul eder ve bu deneyle olasılık yeteneğini daha da geliştirerek geleceği doğru tahmin etme seviyesine kadar gelir.

Siyah Kan En İyi 10 Polisiye Macera Kitabı

Siyah Kan

Polisiye – macera tarzında bir kitap olan Siyah Kan, ana tema olarak bir katilin cinayet işlerkenki ruh halini ele alıyor. Bu nedenle, psikolojik analizler de sunuyor.

Baskı yılı: 2004

Yazar: Jean Christophe Grange

Konusu: Seri cinayetlere büyük merakı bulunan araştırmacı gazeteci Marc Dupeyrat, Revedi davasını araştırır. Dupeyrat’ın seri cinayet araştırma merakı, bileklerini keserek intihar eden arkadaşı ve tecavüz edilerek vahşicesine öldürülen sevgilisinden gelmektedir.

Akıl Oyunlarının Gölgesinde

Akıl Oyunlarının Gölgesinde – Sherlock Holmes

Sadece son dönemlerin değil tüm zamanların en çok okunan polisiye – macera romanıdır. Sherlock Holmes’in bir hayal ürünü zeki bir dedektif olduğu zaten bilinen bir gerçektir. Bu kitap da Sherlock Holmes’ın çözdüğü gizemleri konu edinmektedir.

Yazar: Sir Arthur Conan Doyle

Konusu: Kıvrak zekasıyla kendi has yöntemlerle en gizli cinayetleri bile çözebilen Sherlock Holmes’ ana karakter olduğu 12 hikayeyi ele alır.

ejderha dövmeli kız

Ejderha Dövmeli Kız

Basıldığı günden bu yana Avrupa’nın en çok okunan polisiye – macera kitapları arasına girmiştir. Kitap, 41 ülkede satış rekorları kırmıştır. Filmi de vardır.

Baskı Yılı: 2005

Yazar: Stieg Larsson

Konusu: Yaşlı Henrik Vanger, yeğeni Harriet’in kaybolmasından sonra her yıl doğum günlerinde düzenli olarak çiçek almaya başlar ancak bu çiçeklerin kimden geldiği belli değildir. Bu nedenle, Mikael Blomkvist’ten yardım ister.

aklında bir sayı tut

Aklında Bir Sayı Tut

Muhteşem bir polisiye romanıdır. Katilin son sayfalara kadar kimliğinin gizli tutulduğu kitap, nefes kesici bir serüven yaşatır.

Baskı yılı: 2010

Yazar: John Verdon

Konusu: Emekli dedektif Dave Guney’in 1 en 1000 e kadar sayı tutmasını isteyen bir mektup alması ile başlar. Her şeyden uzak huzurlu bir hayat yaşamak isteyen Dave, bu mektup ile dedektif hayatına bir nevi geri döner.

doğu ekspresinde cinayet

Doğu Ekspresinde Cinayet

Agatha Chrisitie romanıdır. Polisiye roman sevenlerin mutlaka okuması gereken bir kitaptır.

Yazar: Agatha Chrisitie

Konusu: Dedektif Hercule Poirot Londra’ya giden trende yaşanan bir cinayetin sır kapılarını aralamaya çalışır. Trende bulunan ceset tüm tren yolcularını şüpheli konuma düşürecektir.

melekler ve şeytanlar

Melekler ve Şeytanlar

Din, felsefe, fizik, bilim gibi birçok alanı bir çatı altında toplar. Aynı zamanda, iluminati kavramlarına da bol bol yer verir.

Yazar: Dan Brown

Konusu: Robert Langdon bir sabah uyanır ve bir faks alır. Faksta meşhur bir fizikçinin göğsüne yazılmış şifrenin çözülmesi istenmektedir. Şifre, iluminatiye aittir.

çırak

Çırak – Tess Gerritsen

Yalın ve sade bir dil ile yayımlanan Çırak, polisiye roman olması ile birlikte tıbbi bilgilere de yer vermektedir. Kitabın içinde geçen olaylardan etkilenmemek oldukça zordur.

Baskı yılı: 2002

Yazar: Tess Gerritsen

Konusu: Dedektif Rizzoli kadınları öldürerek rahimlerini saklayan Cerrah diye bir seri katili yakalar. Buna rağmen, Cerrah’ın işlediği suçlara benzer suçlar işleyen başka bir seri katil ortaya çıkar.

sultanı öldürmek

Sultanı Öldürmek

Yerli polisiye – macera kitapları arasında yer alan Sultanı Öldürmek, aşk tarih konularını ele almaktadır. Kitapta Fatih Sultan Mehmet’in hayatı, İstanbul’un fethi gibi konular işlenir.

Baskı Yılı: 2012

Yazar: Ahmet Ümit

Konusu: İstanbul’un fethini en ince ayrıntılarına kadar aktaran kitap, bir cinayetin araştırılması üstüne kuruludur. Kitabın en büyük özelliği, okurların katilin kimliği üzerindeki fikirlerini sık sık değiştirmesidir.

İlginizi Çekebilir: En İyi 10 Klasik Roman

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.