Sonsuz Karanlık: Evren

Evren; insanoğlunun yıllardır üzerinde çalıştığı, sorularına cevap aradığı bir sonsuzluk. Pozitif bilimler; evreni ‘gök cisimlerini barındıran ve sonsuz olduğu var sayılan uzay ve uzayda yer alan her şeyin toplamıdır’ şeklinde açıklıyor.

Evrenin oluşumuna dair günümüzde en çok benimsenen teori; Bigbang (Büyük Patlama) teorisidir. Bu teoriye göre evren, sıfır hacimli ve çok yüksek bir enerji potansiyeline sahip, sıkışmış bir noktanın patlamasıyla oluşur.

Sonsuz-Karanlik-Evren-1

Çalışmalar devam etmektedir, çeşitli teoriler üretilmekte çürütülmekte, evreni anlama yolunda ilerleme kat etmeye çalışılmaktadır.

Sonsuz-Karanlik-Evren-2

Kuşkusuz üzerinde en fazla düşündüğümüz konulardan birisi de, acaba evrende yalnız mıyız?

Keşfedebildiğimiz evrende 400 milyardan fazla galaksi ve 300 seksilyon (3 × 1023) yıldız olduğu tahmin edilmektedir. Bu kısa bilgiyi verdikten sonra, düşünmekte ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıkıyor.

Sonsuz-Karanlik-Evren-3

Büyük Patlama’dan günümüze dek geçen zamanı evrenin yaşı olarak kabul ediyoruz. Şu anki teori ve gözlemler, Evren’in yaşının 13,5 ile 14 milyar arası olduğunu söylemektedir. Bu bütün bilim çevreleri için mutlak doğru kabul edilmese de genel kanı bu yöndedir.

Evrenin düşünebileceğimizden çok daha büyük olduğu Alman Friedrich Wilhelm Bessel tarafından ortaya kondu; ıraklık açısından yararlanarak, Güneş ile yakınındaki Kuğu 61 yıldızı arasındaki uzaklığı kesin değerlerle ölçerek inanılması güç bir sonuç buldu. Bu ölçüme göre Kuğu 61 ile Güneş arasındaki mesafe 97 trilyon kilometreden daha fazlaydı. Astronomlar bu akıl almaz uzaklıkları, çok hızlı bir maddenin bu uzaklığı ne kadar zamanda alacağını belirtmenin çok daha kolay ve anlamlı bir ölçü birimi olacağına karar verdiler. Saniyede yaklaşık 300.000 km hızla hareket eden bir ışık ışını bir yılda yaklaşık 9.6 trilyon kilometre yol alır. Buna dayanarak ışık yılı ile tanımlamaya başladılar.

Yani ‘Dünya’ya gerekli uzaklıktan bakıldığınızda dinozorları görebilirsiniz’ bir ölçüde doğrudur.

Dünya’daki yaşamın ne zaman son bulacağına gelirsek; evrenin oluşumundan 19 milyar yıl sonra Güneş, çekirdeğindeki hidrojen tamamen yanarak, helyumun yanma işlemi başladığında kırmızı bir deve dönüşecek ve Dünya’daki tüm yaşam son bulacak.

Sonsuz-Karanlik-Evren-4

Tabi ki daha evvel insan faktörlü bir toplu yok oluşa sahne olmazsa, çünkü belirtmeliyiz ki Dünya yeni bir toplu yok oluş evresine girmiş bulunmakta.

Umarım bu durumun farkına bir an evvel varırız ve kendimizi kendi ellerimizle yok etmeyiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.