Sonsuza Kadar Güzel: Gia Carangi

İlk süpermodel, ilk ünlü aids hastası, yaşamı kitaplara ve filmlere konu olmuş enfes bir güzellilk: GİA.

Güzellik yüzyıllar boyunca insan oğluna hükmetti, kimi zaman ulaşılmaz mevkilere kimi zaman çıkılmaz bataklıklara sebep oldu. Gia, bu inişli çıkışlı dünyanın tam ortasından, seksenlerin moda dünyasından hayata tutunmaya çalıştı. Dönemin ünlü fotoğrafçısı Gia için ‘’Çiğ, taze, vahşi! Camiadaki en güzel gögüslerin ve kalçaların sahibi’’ diyerek söz ediyor. Bu parıltılı yaşam, bu şan şöhret Gia’nın içindeki boşluğu doldurmaya yetmedi; onda yeni boşluklar yarattı. Gia güzelliğinin bedelini yaşamıyla ödedi.

gia-carangi-2

1960’da Philadelphia’da doğar Gia Maria Carangi. Bitmek bilmeyen kavgalar, kopuk aile bağları Gia’nın çocukluğunun temelidir. Annesi Gia on bir yaşındayken evi terk eder. Bu gidiş Gia’nın düştüğü ilk boşluktur. Annesinin geleceğini umarak bekler ancak annesi Katheleen, bir yıl sonra başka biriyle evlenir. Bu tavır Gia’nın hayatında önemli bir yer edecek olan Katheleen’in başına buyrukluğunun, ve sınır tanımaz özgürlük anlayışının göstergesidir. İçine düştüğü karmaşa Gia’nın yanlış arkadaşlar edinmesine ve uyuşturucuya yönelmesine sebep olur. Yetmişler furyasının getirdiği asi yaşam tarzı, David Bowie hayranlığıyla harmanlanır ve Gia aile eksikliğini arkadaş gruplarıyla, konserlerde ve eşcinsel barlarında –kendisi de biseksüeldir- doldurmaya başlar. Bu başlangıç Gia’nın yaşamının temel taşlarından olan seksüel hayat tarzını beraberinde getirir.

gia-carangi-3

On yedisine geldiğinde artık güzelliğinin hayatına yön verdiği zamanlar başlar. Bir barda fotoğrafçı Maurice Tannenbaum tarafınfan keşfedilir. Tannenbaum  “Onu bir gece, kulüpte gördüğümde, çekimine kapılmış ve onu fotoğraflamak ve onun da fotoğraflamak istediği fikriyle büyülenmiştim. Bu çiğ güzelliği görmeliydiniz.” diyor, onu ilk gördüğü gece için. On sekizine girdiğinde New York’a taşınır ve O sırada New York’un en popüler manken ajansı sahiplerinden biri olan Wilhelmina Cooper ile tanışır. Gia Carangi “Willie”yi bir anne gibi sever ve bağlanır. Bu bağlılık onun sonunu da hazırlayacaktır. Dönemin sarışın bebeksi güzellik anlayışının çok dışında, sert bakışlı esmer bir kız olması yetmişlerin moda dünyasında sivrilmesine sebep olur. Yeni bir güzelliğin temsilcisi sayılacaktır Gia, dönemin ünlü isimleri onun için şu ifadeleri kullanırlar:

“Gia, bana James Dean’i anımsattı. Çok havalıydı ama sonsuz savunmasızlığa sahipti.’’ – Andrea Blanch

” Tüm kariyer hayatım boyunca, stüdyoma girdiği an ‘vow’ dediğim belki sadece üç kız vardır. Gia, tüm camiada, buraya gelen ve benim ‘vow’ tepkisi verdiğim son kişi.” – Franceso Scavulla

Gia hızlı bir şekilde bu ihtişamlı yaşamın tam ortasında bulur kendini, Vogue dahil birçok önemli dergide kapak kızı olur ve hatrı sayılır bir servet elde eder. Ancak hayatının dönüm noktalarından bir aşık olduğu kadını, yani Sandy’i gördüğü o fotoğraf çekimidir. Sıradan bir moda çekiminin ardından ‘hadi biraz sanat yapalım’’ çağrısına kulak asan tek model Gia kalır, tel örgülerin ardında çırılçıplak pozlar verir. İşte bu çekimde Sandy’e aşık olur. Fakat bu ilişki uzun sürmez.

gia-carangi-5

 

gia-carangi-6

Gia & Sandy

Bundan sonra Gia hayatını bir keşmekeşe çevirecek olan olaylar dizisi baş gösterir. Bir anne gibi sevip saydığı Willie hayatını kaybeder, bu durum Gia’nın yalnızlığını ve içine düştüğü karanlığı besler, eroine başlamasına sebep olur. Neredeyse tüm kazancını uyuşturucu bağımlılığı sebebiyle kaybeder. Bu bağımlılık modellik hayatını da etkiler, Gia ile çalışmak bir çile haline dönüşür. Ancak yine de güzelliği onu biraz daha moda dünyasında tutmaya yetecektir. Özellikle fotoğrafçı Scavullo ile olan dostluğu bunda etkin bir rol üstlenir. Uyusturucu Gia’nın güzelliğini gölgelemekte de gecikmez. 1980 çekimlerinin birçoğunda kolundaki enjektör izleri kendini gösterir, Gia’nın gözlerindeki o sert delici bakışlar yerini ürkek bakışlara bırakır. Uyuşturucu bağımlılığının duyulmasıyla hayatı gittikçe zorlaşır ve Scavullo sayesinde son kez 1982 yılında Cosmopolitan dergisine kapak olur. Bu çekimde kollarındaki enjektör izlerini saklamak için, kollarını elbisenin arkasına gizlemişlerdir.

gia-carangi-7

Artık moda dünyasında kendine bir yer edinemez hale gelir ve hayatının son yıllarını farklı işlerde çalışmayı deneyerek geçirir. Tezgâhtarlık, kasiyerlik gibi işler dener. Uyuşturucuyu bırakmak için çabalar fakat başarılı olamaz. Üstelik artık para kazanamadığı için uyuşturucu için kimi zaman birileriyle yatar, birçok kez de tecavüze uğrar. Uyuşturucu bağımlılığı onun sonunu getiren şey olur, bir enjektörden kaptığı virüs sebebiyle hastaneye yatırılır 1986’nın haziranında. Aids teşhisi konulur, bilinen ilk kadın aids hastasıdır Gia. Henüz yirmi altısındayken, hayata gözlerini yumar. Cenazesine moda dünyasından kimse katılmaz. Sadece yakın dostu Scavullo haftalar sonra annesine bir kart gönderir.

gia-carangi-8

 

Uyuşturucunun, seksin, paranın en kirli hallerini görmüş, yaşamış bir güzellik Gia Carangi. Bu kirli yaşamı “seks her yerdeydi. çok da bir anlamı yoktu. bulunması zor olan şey aşktı. onu arasanız bile, birçok insanda yoktu. ve bulsanız da, tam orada, önünüzde duruyor olsa bile, etrafta bu kadar seks varken nasıl yaşayabilirdiniz ki? ‘’ sözleriyle özetlemişti.

Angelina Jolie’nin ‘’kendisine çok benzediğini’’ düşündüğü için uzun süre kararsız kalsa da sonunda kabul ettiği Gia rolüyle sinema dünyasına da ismini yazdırmıştır Gia filmiyle.  Gia’dan geriye derin delici bakışları, eşsiz güzelliği, ibret alınacak bir hayat hikayesi kaldı. Belki de Gia’nın da dediği gibi tanrının onun için hazırladığı plan bu dünyada değildi. Tüm bu kirliliğin içinde yine de sonsuza kadar güzel kalmayı başardı..

Üstünden geçen onca zamana rağmen eskimeyen, tüm yaşamlara saygı ve sevgiyle.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.