Sosyal Medya Bağımlılığı Üzerine: Stromae’nin Carmeni

carmen-klip

“Bu uğursuz kuşu kontrol edeceğim ve onu kafese koyacağım”

Stromae’nin Carmen klibi, sosyal medyanın insanlar üzerindeki olumsuz etkilerini anlatan, dikkat çekici bir klip. Bestesi Bizet’ye ait olan çalışmada, Carmen operasının sözleri değiştirilerek sosyal medya bağımlılığını eleştiriliyor.

Her şey küçük, masum, mavi bir kuşun odadan içeri süzülmesiyle başlıyor. Önce birkaç eğlenceli fotoğraf çekiyorlar ve sonra hayatının her anında yanında o kuş. Masumiyetini kaybetmiş bir halde. Zamanla ne yapması gerektiğini anlatmaya başlıyor. Kullanıcı ise hiç sorgulamadan onun söylediklerini yazıyor.  Sosyal medyanın belirlediği, insanın kendisinden bağımsız oluşturulan gündemler, sorgulamadan kabullenmeyi getiriyor beraberinde. Daha fazla tanınmak, beğenilmek için kişiliklerimizden kopuk bir şekilde  aynı olmaya başladığımızın yansıması.

Klibin kahramanı bir süre sonra kimseyle görüşmemeye başlıyor. Çevresinde olanları fark etmeden, yalnız, sadece kuşuyla beraber yaşıyor. Hayatı telefonundan ve başkalarının ne düşündüğünü meraktan ibaret. Tek fikri ise yemeğini, gezdiği yerleri, kıyafetlerini paylaşmak. Göstermek ve beğenilmek.

Tek başına kutlamalar yapıyor ve bunu dert etmiyor. Yalnızlığını fark etmesine müsaade etmiyor kuşu. Mahremiyeti kalmamış, çünkü kontrolü elinden kaybetmiş durumda. Bilinçsizce hapsetmiş kendini sanal dünyanın içine. Bildiği her şey kuşun ona anlattıklarından ibaret. Bilgi kirliliği içinde yenik düştüğümüz, merak duygumuz bize kaybettiğimiz zamanı unutturuyor.

Kontrol altına alabileceğini inandığı kuşun sırtında, nereye yol alacağını bilmeden ilerliyor. O aşamada  kendi istekleri dışında gelişiyor her şey. Hayatımızın bir parçasından hayatımızın tamamına evrilişini göstermiş aslında. Onsuz yapamayanların ve ondan vazgeçemeyenlerin portreleri beliriyor sonra klipte. Milyonlarca kuş ve sırtlarında kullanıcıları. Fakat kullanıcılardan bağımsız hareket ediyorlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.