Sosyal Medyanın Yeni Gözdesi: Phhhoto

Fotoğraflarımız artık hareketsiz birer kare olmak zorunda değil!

Son zamanların popüler hashtagi #WOW henüz çok da popüler olmayan “Phhhoto” adlı uygulama ile kullanılmaya başlandı. Phhhoto, video ile fotoğraf arası, “gif.” formatında şeylerin paylaşıldığı bir uygulama. Uygulamanın yaratıcıları paylaşılan bu şeylere: “Sonsuza kadar tekrar eden baş döndürücü anlık fotoğraflar.” demeyi uygun buldu. Kimi kullanıcılar ise Phhhoto’yu: “İnternetin gece kulübü” olarak tanımlıyor. Phhhoto, Instagram’a çok benzemesine rağmen ondan bir o kadar da farklı. Instagram’da nasıl fotoğraflarımızı paylaşıyorsak, Phhhoto’da da çektiğimiz “anlık” fotoğrafları paylaşıyor, beğendiğimiz profilleri ve arkadaşlarımızı takip ediyor, onlar tarafından takip ediliyoruz ve elbette sosyal medyanın bir vazgeçilmezi olarak beğendiğimiz “Phhhoto”lara iki kere tıklayarak onları beğeniyoruz.

Sosyal-Medyanin-Yeni-Gozdesi-1

Sosyal-Medyanin-Yeni-Gozdesi-2

Sosyal-Medyanin-Yeni-Gozdesi-3

Phhhoto oldukça sanatsal bir uygulama. Çoğu kullanıcı, yalnızca beğendiği şeylerin “Phhhoto”sunu çekmek yerine onlara sanatsal bir boyut da katmaya çalışıyor. Bu, uygulamanın yaratıcılarının planladıkları bir şey miydi yoksa kullanıcılar tarafından mı “Phhhoto” bu hale geldi bilmiyorum ancak, en çok beğenilen Phhhotoların paylaşıldığı #WOW sekmesinde paylaşılan bazı “Phhhoto”lar oldukça ilgi çekici ve güzel. Her Phhhoto yalnızca 1 saniye olsa da, uyguluma çektiğiniz “Phhhoto”ları Instagram’da paylaşabilmeniz için telefonunuza “gif.” formatında kaydetmenize de olanak sağlıyor. Bazı galeriler sergi açılışlarını, bazı mekanlar o akşamki partilerini Phhhoto üzerinden duyuruyor çünkü hazırladığınız Phhhoto’ların üzerine istediğinizi yazabiliyor, tatlı emojiler ile çektiklerinizi renklendirebiliyorsunuz.

Sosyal-Medyanin-Yeni-Gozdesi-4

Sosyal-Medyanin-Yeni-Gozdesi-5

Sosyal-Medyanin-Yeni-Gozdesi-6

Sosyal-Medyanin-Yeni-Gozdesi-7

Sosyal-Medyanin-Yeni-Gozdesi-8

Phhhoto, profilimizde paylaşmadan arkadaşlar arasında Phhhoto paylaşımlarında bulunabileceğimiz ‘partiler’ yapmamıza da olanak sağlıyor. Bu partileri, parti katılımcıları haricindeki kişilerin görüp göremeyeceği ise tamamen parti sahibinin isteğine bağlı.

Sosyal-Medyanin-Yeni-Gozdesi-9

Bence Phhhoto’nun üç kötü özelliği var, bunlardan ilki anlık fotoğraflarımıza ses kaydı ekleyemiyor ya da arkalarına müzik koyamıyor olmamız; ikincisi profillerimizi gizleyemiyor olmamız, üçüncü ise kendi çektiğimiz “Phhhoto”ları telefonlarımıza ‘gif.” formatında yükledikten sonra onları bir videoyu oynattığımız kadar kolay oynatamıyor olmamız. Anlık fotoğraflar son derece kısa olduğu için ve durmadan tekrar ettiği için belki de anlık fotoğrafların arkasında ses kaydı ya da müzik olmaması daha iyi olabilir fakat profillerimizi gizleyemiyor olmamız bence çok büyük bir güvenlik zaafı. Ben, birkaç güncellemeden sonra Phhhoto’nun da gizlilik ayarlarını değiştireceğini düşünüyorum çünkü uygulamanın sizden aldıkları kişisel bilgileri asla üçüncü şahıslarla paylaşmayacağına dair açıklamaları bulunuyor, kişisel bilgilerin gizliliği konusunda hassas olan bir takımın bu konuyu da düşüneceğini inanıyorum.

Sosyal-Medyanin-Yeni-Gozdesi-10

Sosyal-Medyanin-Yeni-Gozdesi-11

Sosyal-Medyanin-Yeni-Gozdesi-12

Sosyal-Medyanin-Yeni-Gozdesi-13

Sosyal-Medyanin-Yeni-Gozdesi-14

Sosyal-Medyanin-Yeni-Gozdesi-15

Sosyal-Medyanin-Yeni-Gozdesi-16

Sosyal-Medyanin-Yeni-Gozdesi-17

Sosyal-Medyanin-Yeni-Gozdesi-18

Sosyal-Medyanin-Yeni-Gozdesi-19

Sosyal-Medyanin-Yeni-Gozdesi-20

Sosyal-Medyanin-Yeni-Gozdesi-21

Sosyal-Medyanin-Yeni-Gozdesi-22

Sosyal-Medyanin-Yeni-Gozdesi-23

Sosyal-Medyanin-Yeni-Gozdesi-24

Sosyal-Medyanin-Yeni-Gozdesi-25

Sosyal-Medyanin-Yeni-Gozdesi-26

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.