SpaceX’in İlk İnsanlı Uzay Mekiği Fırlatıldı

SpaceX’in dünya yörüngesine gönderdiği ilk insanlı uzay mekiği başarıyla fırlatıldı.

Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX‘in, NASA (ABD Havacılık ve Uzay Dairesi) ortaklığıyla dünya yörüngesine gönderdiği ilk insanlı uzay mekiği, ABD’nin Florida eyaletindeki uzay merkezinden başarıyla fırlatıldı. Elon Musk’a ait SpaceX şirketinin Crew Dragon adlı uzay aracında, NASA astronotları Doug Hurley ve Bob Behnken bulundu.

Uzay mekiğinin fırlatma işlemi, 1969 yılında Ay’a gönderilen ilk uzay aracının fırlatıldığı yerden yapıldı. Saatte 27 bin kilometre hıza ulaşan Crew Dragon’un fırlatıldığı an SpaceX’in Twitter hesabından paylaşıldı. İlk insanlı test uzay yolculuğu, NASA ve SpaceX’in sosyal medya hesapları başta olmak üzere birçok Amerikan televizyon kanalı tarafından canlı yayınlandı.

Uzay mekiğinden ayrılan Dragon kapsülü roketten başarıyla ayrıldı ve Uluslararası Uzay İstasyonu‘na (ISS) kilitlenmek üzere yola koyuldu. Astronotların ISS’e pazar günü TSİ 17.30‘da varması bekleniyor.

Fırlatmadan kısa bir süre önce SpaceX ekibi astronotlara teşekkür ederek, “Bu güzel gezegenin manzarasının tadını çıkarın” dedi. Astronotlardan Hurley de, “ABD’yi yeniden uzaya araç gönderme işinin bir parçası yapan bu devasa çabaların bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Yörüngeye ulaşınca haberleşiriz” yanıtını verdi.

NASA’nın uzay araçlarını emekli ettiği 2011‘den bu yana Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot gönderilmiyordu. Bu açıdan, bugünkü uzay sefer bir ilk niteliği taşıyor. Görevdeki bir başka ilk de ilk kez özel bir şirketin uzaya insan gönderiyor olması.

İnsanlı uçuşu gerçekleştirme projesi için NASA’dan 3 milyar doların üzerinde bir bütçe alan SpaceX, bugün yapılan başarılı test uçuşu ile uzay endüstrisi için atacağı diğer adımlar için güven tazelemiş oldu.

(Kaynak: Independent Türkçe)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.