Stephen King’den Yazma Üzerine 10 Tavsiye

İş şöyle başlar: Masanızı köşeye yerleştirin ve yazmak üzere masaya her oturuşunuzda, masanın neden odanın ortasında durmadığını kendinize hatırlatın. Hayat, sanat için bir destek sistemi değildir. O gidilecek öteki yoldur.

1. Eğer kitap okumaya vaktiniz yoksa, yazı yazacak donanımınız ve zamanınız yoktur.

stephen-king

2. Hoşunuza giden şeyi yazın, sonra onu hayatla karıştırın ve kendi hayat deneyiminizi, dostluklarınızı, ilişkilerinizi, cinselliğinizi ve işinizi katarak yoğurun.

Silhouette of hiking man in mountain

3. Fikir Deposu diye, Öykü Merkezi diye, Gömük Çok Satanlar Adası diye yerler yok; iyi öykü fikirleri kelimenin tam anlamıyla yoktan var oluyor, boş bir gökyüzünde dosdoğru üstünüze geliyorlar; daha evvelden birbiriyle hiç ilişkisi olmayan iki fikir bir araya gelip güneşin altında yepyeni bir şey oluşturuyor. Sizin işiniz bu fikirleri bulmak değil fakat kendilerini gösterdiklerinde onları tanımak.

stephen-king-3

4. Bir öykü yazdığında öyküyü kendinize anlatıyorsunuz. Öyküyü yeniden yazdığınızda ise esas iş öykü olmayan kısımların tamamını çıkarıp atmak oluyor.

stephen-king-4

5. Yazınıza yapacağınız gerçekten kötü şeylerden biri kelime dağarcığınızı süslemeye kalkmak, belki kısa ifadelerden biraz utandığınız için uzun sözcükler aramaya çalışmaktır. Unutmayın ki kelime kullanımının temel kuralı eğer uygun ve renkli ise aklınıza gelen ilk kelimeyi seçmektir… Ve kelime oyunlarını işe katmaktan da çekinmeyin.

stephen-king-5

6. Pasif cümlelerden kaçmak gerekir ve zarflar dostunuz değildir.

Reading a book at the beach

7. Betimleme yazarın hayal gücünde başlar ama okurunkinde bitmesi gerekir. İyi bir betimleme genellikle diğer her şeyin yerini tutacak iyi seçilmiş birkaç ayrıntı demektir. İyi betimlemeye giden anahtar net görüşle başlar ve net yazışla taze imajlar ve basit kelimeler içeren bir yazıyla biter.

stephen-king-7

8. Kurgu yazıda, paragraf daha az planlıdır… İşin püf noktası olayı doğal akışına bırakmaktır. Tek cümlelik paragraf yazıdan çok konuşmayı anımsatır ve bu iyi bir şeydir.

stephen-king-8

9. Diyaloglarınızın gerçeğe uygun bir şekilde akmasını istiyorsanız, o zaman kendinizle konuşmalısınız. Daha da önemlisi susmalı ve başkalarının konuşmalarını dinlemelisiniz.

stephen-king-9

10. İlk müsvedde hiç kimseden yardım alınmadan yazılmalıdır. Kitabınızı ne kadar bir süre dinlenmeye bırakacağınız tamamen size kalmıştır; ama bence bu süre en az altı hafta olmalıdır. Sonra baştan sona okuyun. Almak istediğiniz tüm notları alın ama yanlış heceler tutarsızlıklar gibi sıradan konulara konsantre olun. En göze batan hatalar karakter motivasyonuyla ilgili olanlardır.

stephen-king-10

Bonus Tavsiye: Gereksiz işleri bırak.

stephen-king-11

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.