STONE FACE “BUSTER KEATON”

       Seyrine kapıldığım ender isimlerden duvar surat. Duvar surat diyorum o bu lakabın hakkını verip, adını sinemaya kazıyan zamansız isimlerden biri. Buster Keaton’ı zamansız yapan doğuştan gelen yeteneği, ailesinin komedyen olmasıydı hiç kuşkusuz. Daha çocuk yaşta sahnenin tozunu yutup ebeveynleriyle beraber 3 Keaton adıyla gösteri düzenliyorlardı. Farklı doğmuştu farklı olmaya devam ediyordu. Altı aylıkken merdivenlerden tepe üstü düşmesi, 3 yaşındayken kafasına tuğla düşmesi, parmağını merdaneye kaptırması ve dahası… Başına gelmeyen yoktur, hayatla tanışması çocuk yaşta olmuştur. 21 Yaşına geldiğinde annesi ve babasıyla çıktığı sahneden ayrılıp sinemaya adım atmıştır.

buster-keaton2

 

indir

         Roscoe “Fatty” Arbuckle tarafından keşfedilip The Butcher Boy filmiyle oyunculuk kariyerine başlamıştı. Akrobasiyle karışık filmlerinde başına her ne gelirse gelsin gülmedi ona Stone Face lakabını vermeleri de oradan gelir. Keaton’ın bu hali insanların ona daha da gülmesini sağladı.

Buster-Keaton-Sherlock-Jr.-1924

       Çocukluktan başına gelenlerin oluşturduğu ruh hali mi sağlam bünyesi mi bilinmez ama çektiği filmlerde dublaj yapmadı. Her sahneyi kendi çekti. Kısa ve uzun metrajlı birçok başarılı filmin altına imzasına attı. En önemli yapıtı ise The General olarak sinema tarihinde yerini aldı. Ancak Buster Keaton da yaşadığı dönemde değeri fazla anlaşılmamış isimlerden biri. Farklılığın getirdiği kısa şöhret dönemin bunalımı, Charlie Chaplin gibi oyuncuların öne çıkması onun yaşadığı dönemde yutulmasına neden oldu. Aldığı küçük ve yan roller onun gibi yeteneğe yakışmıyordu. Zaman zaman hatırlanmasına rağmen yıllar onu daha da unutturmuştu. Tarih 1966’yı gösterdiğinde dünya komedinin babalarından Keaton’ı  çoktan sonsuzluğa uğurlamıştı.

  Değeri yaşadığı dönemde anlaşılmasa da Buster Keaton sinemanın kazandırdığı özel dehalardan biri..

 

 

 

1 Yorum

  1. Avatar

    The Kid Brother

    06 Nisan 2015 en 15:48

    Merhaba. Yazınız hoş fakat araya Harold Lloyd’a ait Safety Last filminden bir görsel eklemişsiniz. İyi günler dilerim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.