Su ile Dans Eden Mürekkebin Oluşturduğu Süpernovaları Konu Alan Kısa Film: Novae

Süpernovalar, evrende binlerce yıldır yer alan astronomik fenomenlerdir. Bu astronomik olay devasa yıldızların yok olması, diğer bir deyişle ölmesiyle ortaya çıkar.
Klasik sanat anlayışlarının dışında kendine bir yer kapmış olan Fransız video grafiker Thomas Vanz’ın kısa filmi ‘Novae,’ bazen kara deliklerin oluşmasına neden olan süpernovaları konu alıyor. İşin ilginç kısmı sanatçının kendi süpernovalarını evde yapıyor olması. Vanz, bunun için içi su dolu bir akvaryum ve renkli mürekkepler kullanmış. Daha sonra elde ettiği görselleri dijital ortamda yeniden kompozisyonlandırmıştır. Sanatçı bu kısa filmi yaratırken dijital efektleri kullanmak yerine doğal bir süreci kullanmanın daha ilgi çekici ve sanatsal olduğunu düşünmüş olmalı ki evrende yer alan astronomik bir olayın bir benzerini yaratmayı amaç olarak edinmiş. Ayrıca, film için destansı müziklerde oluşturan sanatçı, bu müziklerde de doğada bulunan sesleri kullanmayı tercih etmiş. Böylece, küçücük bir parçası olduğumuz evrenin sanatsal olgular içerdiğini gözler önüne sermeyi başarmış.

novae

novae-2

novae-3

novae-4

novae-5

novae-6

 

Bünyamin Özcan

Pamukkale Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu, İngilizce Öğretmeni. Edebiyat seven, fotoğraf çeken, doğa ile içi çe olmayı seven bir Sanat Karavanı yazarı. Amatör olarak tiyatro ve pantomim ile uğraşmışlığı var. Dolayısıyla tiyatro oyunları izleyip, eleştirmeyi sever. Hayatın anlamını kitaplarda aramaya devam ediyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.