Süreyya Soyak

1971 yılında Bursa’da doğdum. Halen Bursa’da yaşıyorum. Bir tekstil firmasında tasarımcı olarak çalışıyorum. Sıradan yaşamımı müzik ve sanatla dolduruyorum. Böylece hayatım daha da özelleşiyor.  ‘Varlık ağacımız sanatla yeşerir ve ayakta durur. Geri kalan ise hayatın külleridir.’
Müziğe olan tutkum annemin bana bir gitar hediye etmesiyle başladı. Yürekten bağlandığım gitarım, benim Beatles ve Bob Dylan ile tanışmamı sağladı. ‘Şair şarkıcı’ları takip ettim. Dinlediğim müzik türü beni şarkı sözü yazmaya, şair olmaya itti. Ben hiçbir zaman ”Bir şey olayım” diye çalıp söylemedim. Müzik bir beyaz yelkenliydi, rüzgar nereye yönlendirdiyse oraya gittim.
Bursa ve İstanbul’un değişik sahnelerinde müziğimizi paylaşmaya devam ediyoruz. Folk jazz ve rock karışımı alt teması makamsal melodi olan şehir müziği yaptığımızı düşünüyoruz. 15 Eylül  Kıraathanesi Caz Sahnesinde Türkiye’nin tanınmış isimleri ile aynı sahneyi paylaşıyoruz. Genellikle duo (iki gitar) çalıyoruz. Müzisyen arkadaşım Murat Togay elektrik gitar, perdesiz gitar ve klasik gitarla bana eşlik ediyor.
Tanınmış biri olmayı hiçbir zaman önemsemedim. Ben kendimi bir ramazan davulcusu olarak görüyorum. Hiç kimsenin sahur vakti kalktığı zaman bir ramazan davulcusunun nasıl çaldığıyla ilgilendiğini zannetmiyorum. Aynı şekilde davulcunun da “Aman ne iyi çaldım” dediğini düşünmüyorum. Aslolan uyanıştır. Bu yüzden ben kimsenin uyanışı için çalmıyorum. Benim şarkılarım kendi uyanışım için.
Şair İsmet Özel, Mazhar Alanson, Erkan Oğur, Paul Simon, Debussy, Bob Dylan benim hayata bakışıma kılavuzluk eden önemli sanatçılar olmuşlardır.
Yaptığım işi seviyorum ve nefes aldığım sürece üretmeye ve paylaşmaya karınca kararınca devam etmek istiyorum. Benim için müzik kötülükleri temize çekme aracıdır. Hayatın bana verdiği bir kanaat notudur gitar.

SÜREYYA SOYAK’A AİT ÇALIŞMALAR

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.