Suriyeli Sanatçı Savaşın Öyküsünü Çakıl Taşlarıyla Anlatıyor!

Suriyeli ressam ve heykeltıraş Nizar Ali Badr, 2011 yılında Suriye’de başlayan savaşı ve sonrasında yaşananları çakıl taşlarıyla anlatıyor.

35 yıldır taş sanatıyla ilgilenen 52 yaşındaki Badr, Hatay’daki Kel Dağı’nın Suriye eteklerinden farklı şekil ve boyutlarda taşlar topluyor. Sanatçı, 2011 yılında Suriye’de çıkan savaş sonrasında taşlarla yaptığı resimlerde savaşa ve savaş çerçevesindeki günlük hayata yer veriyor.

Eserlerini üretmeye başladığı ilk zamanlar fotoğraf makinesi olmayan Badr, yaptığı çalışmalara bir süre bakıp sonra bozduğunu ifade ediyor. Daha sonraları fotoğraf makinesi edinen sanatçı, eserlerinin fotoğraflarını çekmeye başlayıp Facebook’ta yayınlıyor. Yapıştırıcı pahalı olduğu için taşları mukavvaya yapıştırmaktan da vazgeçen Badr, ürettiği eserleri satmayı reddederek sanatını bir geçim kaynağı olarak görmediğini, eserlerinin ona yaşadığı acılar karşısında teselli verdiğini belirtiyor.

Ayrıca, taşlarla yaptığı resimlerde göç ve savaş temalarını işleyen sanatçının eserlerine ”Stepping Stones: A Refugee Family’s Journey” (Sıçrama Taşları: Bir Mülteci Ailenin Yolculuğu) adlı çocuk kitabında yer verilmiş.

Nizar Ali Badr’ın en büyük isteği ise çalışmalarını tüm dünyaya gösterebileceği, duygularını aktarabileceği bir sergi açmak ve elde edilen geliri savaş mağdurlarına bağışlamak…

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.