Suriyeli Sığınmacıların Hayatları Can Yeleklerine Resmedildi!

Yunanistan’ın Selanik kentindeki sığınmacı kampına ziyarete giden sivil toplum kuruluşlarından bir grup, sığınmacılara savaştan önce nasıl bir hayat yaşadıklarını sorup, cevapları videoya kaydetmenin yanı sıra 9 tane can yeleğinin sırtına da çini mürekkebiyle resmetti.

Project Life Jacket (Can Yeleği Projesi) adıyla başlatılan projede Suriyeli sığınmacıların eski yaşamları can yeleklerinin sırtına resmedildi. Son zamanlarda birer simge haline gelen can yelekleri, çeşitli sanatçılar tarafından tasarlanan enstalasyonlarda da yer aldı.

İsviçreli sanatçı Matthias Leutwyler’ın yaptığı illüstrasyonlara sığınmacıların eski hayatlarındaki mutlu anları yapıldı. Daha önce Zürih’te sergilenen ve proje dahilinde pek çok şehirde daha sergilenmesi planlanan can yelekleri hakkında girişimin sözcülerinden Nathalie Eggen: ”Bu ceketlerin yurtlarından kaçmak zorunda kalmış olan bu insanlar için aslında ne anlam taşıdığını kimse fark etmiyor,” diyor. “Can yeleklerinin sırtındaki çizimler, onların savaştan önceki yaşamlarına, can yeleklerini sırtlarına geçirmeden önceki ve onlarla birlikte ‘sığınmacı’ damgasını sırtlarına vurmadan önceki yaşamlarına tanıklık ediyor. Projenin adına gelince, ‘can yeleği’ adını ikili anlamda kullandık, can yeleklerini onların canlarını kurtarma öykülerini göstermek için kullandık.” açıklamalarında bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.