Sürprizi Seven Tasarımcı: Richard Sapper

Richard Sapper 1932 yılında Almanya’da doğdu. Felsefe, anatomi ve mühendislik dersleri aldıktan sonra; Münih Üniversitesi’nden mezun oldu. Tasarım kariyerine Stuttgart’ta Daimler-Benz’in tasarım bölümünde başlayan Sapper, kariyerinin geri kalanına Milano’da devam etti. 1950’lerden günümüze birçok tasarım çizgisine etki etmiş olan ünlü tasarımcı, su ısıtıcılarından  teknolojik ürünlere kadar birçok alanda ürün tasarlamıştır. Tasarımları genel olarak teknik yeniliklerden, sade formlar ve sürpriz unsurlardan oluşmaktadır. İşte sizler için birkaç Sapper tasarımı!

Sandviç Alarmlı Saat-1971

Sandviç Alarmlı Saat -1971

Saatin alarmını durdurmak için, dış kısımların birbirine bastırılması gerektiği için bu saate sandviç adı verilmiştir.

Moduler Sac Kitaplık Sistemi

Modüler Sac Kitaplık Sistemi

B&B Italia firması için tasarlanan modüler sac kitaplık sistemi, 1979 yılında Altın Pergel (Compasso d’Oro) ödülü almıştır.

9091 Kettle -1983

Alessi firması için tasarladığı 9091 isimli su ısıtıcısı, daha önce hiç görülmemiş şekilde pirinçten yapılmış melodik bir düdüğe sahiptir. Richard Sapper bu su ısıtıcısını çocukluk hatırasından esinlenerek yaratmıştır. Ren Nehri’ndeki teknelerin sirenlerinin şiirsel sesinin nedeni, buhar çıkışına eşlik eden melodinin, kazanların ıslığı gibi endişeli değil, hoş olması gerektiğidir.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon – 2012

 

Günümüzde hala devam eden ThinkPad serisi, 1990 yılında Sapper tarafından tasarlanmıştır. Bu laptop serisi minimalist, siyah ve küçük tasarıma sahip olmasıyla tanınmaktadır. 2012 yılında David Hill ve Tom Takahashi ile birlikte tasarladığı Lenovo ThinkPad X1 Carbon modeli 2013 yılında Hannover’da IF Tasarım Ödülü almıştır.

Tizio Masa Lambası-1972

Tasarımcının rüya lambası olarak adlandırılan Tizio dört yönde hareket edebilen, ayarlanabilir bir masa armatürüdür. “Küçük bir kafa, uzun kollar istiyordum. Ayrıca lambayı masaya bağlamak zorunda kalmak istemiyordum. Kolayca hareket edebilmeliydim.” diyen Sapper, bu isteklerini karşılayan bir masa lambası bulamadığı için Tizio’yu tasarlamıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.