Süskind’in ‘Koku’su Diziye Uyarlanıyor

Alman yazar Patrick Süskind’in ‘Koku’ adlı romanı diziye uyarlanıyor.

Çağdaş yazar Patrick Süskind’in 1985 tarihli romanı ‘Koku’, Netflix tarafından dizi haline getiriliyor. Modern klasikler arasında sayılan, 18. yüzyıl Fransa’sında geçen roman, aşırı koku hassasiyeti olan Jean-Baptiste Grenouille adlı karakterin saplantısını akıcı bir dil ve etkileyici bir olay örgüsüyle anlatır.

Akıllarda yer edinen roman, şimdi de dizi halinde ekranlara gelmeye hazırlanıyor. Alman yapımı dizinin 6 bölüm halinde seyirciyle buluşması bekleniyor.

Patrick Süskind’in, Almanya’da ilk yayımlanışında tam anlamıyla olay yaratan, aylarca liste başlarında kalan ‘Koku’ adlı bu romanı, gerçekte alışılagelmiş çok satarların oldukça dışında kalan, tarihsel boyutlarda kapsamlı bir toplum eleştirisini sergileyen bir kitap. Olay, 18. yüzyıl Fransası’nda geçer; kitabın kahramanı Jean-Baptiste Grenouille ise tüm insani duyumlardan ve duygulardan yoksun, salt kokulara karşı görülmedik ölçüde duyarlı ve istediği kokuları üretebilmek için cinayet işlemekten kesinlikle çekinmeyen bir katildir. Herkesin ve her şeyin kokusunu almakta, tüm kokuları üretmekte gerçek bir dahi olan Grenouille, kendi kokusunun bulunmadığını, onun bulunduğu yerlerde insanların insan kokusunu alamadıklarını anladığı gün, dünyasını da yitirir. Kendisi için tek çıkar yol, başkalarına onun için sanki insanmış izlenimini verebilecek kokular sürünmektir. Toplum içinde bireyselliğini hiçbir zaman edinememiş toplum tekini, kendi benliğinin dışında her şeyi yaratabilmiş dahiyi sergileyen bu görkemli alegorinin olağanüstü bir akıcılıkla erişilen son bölümü, benzeri herhalde ancak bir Kafka’da görülebilecek bir insanlık trajedisinin simgesidir.
-Ahmet Cemal-

2006 yılında Tom Tykwer tarafından beyazperdeye taşınan ‘Koku’nun dizi versiyonunun 2018 sonbaharında yayınlanması planlanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.