Suyun Üzerinde Yürümek Mi? “The Floating Piers”

Suyun üzerinde yürümek, çoğumuzun hayali değil mi? Kulağa biraz çılgınca geliyor olsa da bunu gerçekleştirmek artık 2 haftalığına mümkün desek…

Dünyaca ünlü enstalasyon sanatçısı Christo Vladimirov Javacheff bilinen adıyla Christo, “The Floating Piers” (Yüzen İskeleler) ismini verdiği çalışmasıyla herkesin o büyük hayalini gerçekleştireceğe benziyor. Aynı zamanda eşi Jeanne-Claude’a bağlılığını sunduğu bu çalışması Christo için belki de en önemli projelerinden birisi.

Suyun-Uzerinde- Yurumek-Mi-The-Floating-Piers-1

Tesadüf olarak aynı yılın aynı günü dünyaya gelen Christo&Jeanne-Claude çifti dünyanın en önemli enstalasyon sanatçıları olarak kabul ediliyor. Kaybettiği eşiyle uzun seneler New York’ta yaşayan sanatçı dünyanın birçok yerinde ses getiren çalışmalara imza atmıştır.

Suyun-Uzerinde- Yurumek-Mi-The-Floating-Piers-2

Berlin hükümet binası Reischtag’ı, Paris’te bulunan Pont-Neuf Köprüsü’nü kaplayan sanatçılar, New York’ta Central Park’a uyguladıkları Geçitler çalışmasıyla ve Japonya dağlarına kurdukları dev Şemsiye projesiyle enstalasyon sanatına büyük katkılar sağlamışlardır.

Tasarımını birlikte yaptıkları fakat birlikte gerçekleştiremedikleri Floating Piers çalışması için kollarını sıvayan Christo, bizi Kuzey İtalya topraklarının Lombardiya şehrine Iseo Gölü’ne konuk ediyor.  3.2 kilometrelik bir uzunluğa sahip geçici bir yürüyüş yolu dizayn eden sanatçı, su üzerinde yürümeye olanak sağlayan çalışmasıyla yoğun ilgi görüyor. Safran rengi bir kumaşla örtülen tam 220 bin polietilen kübün, göl tabanına sabitlenerek oluşturulduğu yürüyüş parkuru çok büyük bir ekibin ve emeğin bir sonucu aslında.

Suyun-Uzerinde- Yurumek-Mi-The-Floating-Piers-3

Suyun-Uzerinde- Yurumek-Mi-The-Floating-Piers-4

Sanatçının günümüze kadar süregelen orijinal çizimleri ve çalışmalarının satışından elde edilen gelirle hayata geçirilen proje tam tamına 15 milyon euro gibi büyük bir bütçeyle hayat bulmuş. Yapımına Fransız dalgıçların ve Bulgar sporcuların dahil olduğu Floating Piers, Bulgaristan doğumlu olan Christo’nun Fransız kökenli eşi Jeanne-Claude’a olan bağlılığını perçinleyecek bir şekilde hayata geçirilmiş.

Christo’nun Floating Piers sürecindeki tasarımları

Suyun-Uzerinde- Yurumek-Mi-The-Floating-Piers-5

Suyun-Uzerinde- Yurumek-Mi-The-Floating-Piers-6

Suyun-Uzerinde- Yurumek-Mi-The-Floating-Piers-7

Suyun-Uzerinde- Yurumek-Mi-The-Floating-Piers-8

16 metre genişliğindeki yolların yapımı için kullanılan 100.000 metrekarelik kumaş tamamen geri dönüşen özelliğiyle doğaya saygılı bir projeye dönüşüyor. Yüzen İskeleler bölgenin ünlü ailesi Beretto’ların yazlık evinin bulunduğu Monte Isola adasını turlayacak şekilde dizayn edilmiş.

Suyun-Uzerinde- Yurumek-Mi-The-Floating-Piers-9

Suyun-Uzerinde- Yurumek-Mi-The-Floating-Piers-10

Suyun-Uzerinde- Yurumek-Mi-The-Floating-Piers-11

Suyun-Uzerinde- Yurumek-Mi-The-Floating-Piers-12

Suyun-Uzerinde- Yurumek-Mi-The-Floating-Piers-13

Suyun-Uzerinde- Yurumek-Mi-The-Floating-Piers-14

18 Haziran’da ziyaretçilere açılan çalışma 2 hafta boyunca(hava şartlarına göre) göl üzerindeki yerini alacak. Büyük bir emeğin ürünü olan çalışma yarım milyondan fazla ziyaretçiyi az bilinen bu bölgeye çekmesi bekleniyor. Ziyaret süresince olası bir kazaya karşı cankurtaran botları ve pek çok görevli hazırda bekletiliyor.

“Bilete gerek yok, açılışlara da hatta rezervasyona bile ihtiyacınız yok, Floating Piers(Yüzen İskeleler) adım atan herkese aittir”diyor Christo ve aslında doğanın insanoğluna verdiğini tekrardan insanoğluna sunuyor.

Çalışmanın hazırlık safhasına yolculuk etmek isterseniz, videoya mutlaka göz atın deriz!

Kaynak:

http://www.christojeanneclaude.net

http://www.thefloatingpiers.com/the-project/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.