“Tabularla Dans” Halil Altındere

Coğrafi sınırların ötesinde kimlik politikaları nasıl var edilebilir? Kültür, homojen yapının dışında var olabilir mi? Halil Altındere, ulus, devlet, alt kültür ve gündelik yaşam içerisinde yaşanan durumlara karşı ürettiği çalışmalarıyla ironik bir dil oluşturuyor. Çalışmalarında; bayraklar, pasaport, banknot ve devlet belgeleri gibi resmi nesneler kullanan sanatçı, devlet hegemonyasına karşı mizansen yaratarak izleyiciyi bu tartışmanın içerisine çekiyor.

halil-altınder

Sanatın alınıp satılan bir ojeye dönüştürülmesini eleştiren Altındere, ünlü galerici yahşi Baraz’ı ikna edip, Burhan Doğançay’ın ünlü tablosunu Baraz’ın boynuna geçirmişti. Oldukça ses getiren bu çalışması, sanat pazarına derin eleştirel yüklemişti. Sokağın dilini önemseyen sanatçı kentsel dönüşümün yarattığı yıkıma karşı video ve fotoğraf çalışmalarında da eleştirilerini yineliyordu.    Bir kültürün, başka bir kültür üzerinde egemenliğini nasıl dayattığını görmek zor değildi.

halil-altindere-harikalar-diyari-540x360

Militarizmin yarattığı otoriter yapıya atıfta bulunan Atındere,  Tabularla Dans adlı çalışmasıyla uluslararası alanda kedisinden sıkça söz ettirdi. Pek çok mesaj içeren Tabularla Dans, kimi zaman bir kimlik, kimi zaman ise, birer banknot olarak karşımıza çıktı.

tabularla-dans

Doksanlı yıllardan itibaren ürettiği eserleriyle gözleri üzerine çeken sanatçı, küratör olarak da eserlerin sergi sürecine katkıda bulunuyor. Sanatçı, 2015 senesindeki Berlinale’de kısa film jürisinde yer aldı. 2011 yılında Alman küratör René Block’un üstlendiği “Dans Edemediğim Devrim, Benim Değildir” başlıklı sergide Altındere’nin eserleri izleyiciyle buluşmuş ve büyük beğeni toplamıştı.

Annem Pop Artı Seviyor, Çünkü Renkli

Annem Pop Artı Seviyor, Çünkü Renkli

halil-altınderedoğrudan-demokrasi-Halil-Altındere

 

Sevil Ateş

MSGSÜ Sanat Tarihi bölümü mezunu.
Kültür sanat editörlüğü ve yazarlığı yapıyor. Tiyatro ve performatif sanatlar ile uğraşıyor.
Sanat Karavanı Yazarı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Aytuğ Akdoğan’ın Hayata Dair En Çok Paylaşılan 20 Tweet’i

Twitter’ı çoğu kişi gündelik yaşamlarına dair bir şeyler karalamak için kullanır. Ancak bazıları vardır ki, nereye yazarsa yazsın bir şey...

Kapat