Takip Oyunu (Following Piece)/ Vito Acconci

Aslen İtalyan olan New York’lu sanatçı Vito Acconci’nin performans sanatına kazandırdığı en ilginç çalışmalardan biri olan Takip Oyunu, Ekim 1969 tarihinde gerçekleştirildi. Performans sırasında sanatçı her gün Manhattan’daki apartman dairesinden çıkarak, yolda gördüğü ilk kişiyi takip ediyordu. Fotoğraf ve notlarla da yaptığı takipleri kaydediyordu. Takip Oyunu, yirmi bir farklı kişinin yirmi bir farklı günde takip edilmesinden oluşan, oldukça farklı bir çalışmaydı.

Bu performansların her biri, beş dakika ile yarım saat arasında değişen farklı sürelere sahipti. Acconci, takiplerine başlamandan önce bir dizi kurallar belirlemişti. Performansı gerçekleştirmeden önce ise şöyle bir açıklama yaptı:

“Her gün sokakta yürüyen birini rastgele gözüme kestiririm. Bu kişiler her gün değişir. Seçtiğim kişi benim giremeyeceğim özel bir yere (ev, ofis vs.) girene kadar onu takip ederim.”

Sanatçının performanslarının hepsi, rutin vücut hareketlerini hedef alıyordu ve bu hareketlerin daha geniş çaplı toplumsal çağrışımlarını açığa çıkarıyordu. Acconci, kendini tümüyle takip ettiği kişinin kararlarına ve rotasına teslim ediyor, bu yolla diğer insanlarla ve onların yaşamıyla doğrudan ilişkiye girmiş oluyordu. Diğer pek çok performans sanatı eserinin aksine, sade bir tuhaflığı olan bu performansta izleyici, vücudun mekanla ve diğer etmenlerle olan ilişkisinin bütüncül bir incelemesini yapma şansı elde etmiştir.

Oyunla ilgili belgeler ve bazı fotoğraflar:

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.